Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strażacy rywalizowali w Jastrzębiu-Zdroju [FOTO]

Facebook Twitter

Statystyki mówią wyraźnie: częściej dochodzi do wypadków drogowych niż pożarów. Dlatego strażacy muszą być doskonale wyszkoleni w zakresie ratownictwa technicznego.

Ich pomoc często jest niezbędna w czasie udzielania pomocy poszkodowanym. Jak radzą sobie w trudnych sytuacjach i jakim sprzętem dysponują, można było przekonać się w sobotę (14.09.) w Jastrzębiu, gdzie rozegrano zawody ratownictwa technicznego pomiędzy ekipami z całego województwa śląskiego:

Są przygotowane różne scenariusze, do których strażacy będą musieli podjąć odpowiednie działania. Są to m.in. przewrócone samochody, przewrócone inne sprzęty, czy drzewa na samochód, gdzie trzeba podjąć działania ratownicze mające na celu wydobycie poszkodowanego i udzielenie mu fachowej pomocy przedmedycznej. Drużyn z województwa śląskiego zgłosiło się 15. Wygra ten, co najszybciej wykona określone zadania. Patrzymy też na to, jak drużyna podejmuje działania, czy wprowadza elementy innowacyjne, swoje wypracowane techniki, które pozwalają na szybsze udzielenie pomocy. Przez rywalizację doszkalamy swoje umiejętności do perfekcjonizmu.

– tłumaczy Łukasz Cepiel, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej z Jastrzębia. O czym trzeba pamiętać w czasie wezwania do wypadku drogowego?

– mówią Adam Tobór z PSP w Świętochłowicach, Marcin Tomas i Maciej Polis z PSP w Żorach oraz Jędrzej Zgajewski z PSP w Zabrzu. Takie zawody jak te zorganizowane w Jastrzębiu to dla strażaków forma szkolenia:

W komendach w Dąbrowie Górniczej oraz w Bielsku-Białej działają grupy specjalne ratownictwa technicznego, dysponujące sprzętem na najwyższym poziomie. Grupa z Dąbrowy prezentowała w czasie zawodów w Jastrzębiu najnowszy nabytek. To rotator pomagający w czasie wypadków tirów czy autobusów:

Jesteśmy specjalnie przeszkalani, mamy specjalne warsztaty, wybieramy się na różne kursy. Z jednostki często wyjeżdżamy na kursy techniczne. Staramy się zdobywać jak najwięcej tego doświadczenia.
Radio90: Co jest najważniejsze w takich interwencjach?
Bezpieczeństwo ratownika to jest dla nas najważniejsze. I doświadczenie nasze. Mamy sprzętu coraz więcej, nowoczesny. Ułatwia nam pracę.

– mówi Krzysztof Weiss z jednostki w Dąbrowie Górniczej. Najlepsi okazali się strażacy z Raciborza, na drugim miejscu uplasowała się drużyna z komendy w Świętochłowicach, a na trzecim z Dąbrowy Górniczej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj