Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strażacy wspierali harcerzy w organizacji letnich obozowisk [FOTO]

Facebook Twitter

Sezon wakacyjny dobiegł końca. W tym czasie tysiące dzieci i młodzieży przebywało na harcerskich obozach letnich pod namiotami. W organizacji obozowisk a przede wszystkim w zapewnieniu bezpieczeństwa harcerzy wspierała straż pożarna. 

fot. mat. prasowe KG PSP

Niezmiernie istotne było zapewnienie uczestnikom tych obozów bezpieczeństwa, m.in. ze względu na możliwość wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych.Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, Państwowa Straż Pożarna we współpracy z kadrą obozów prowadziła szereg działań w obszarze prewencyjnym (zapobiegawczym), jak i operacyjnym (działania podjęte w sytuacji realnego zagrożenia).

Jako pierwsze należy wskazać, że wszystkie obiekty lub tereny, w obrębie których organizowany jest taki wypoczynek dzieci i młodzieży, w tym na obozach harcerskich pod namiotami, muszą uzyskać opinie właściwych miejscowo komendantów powiatowych (miejskich) PSP potwierdzające spełnianie wymagań ochrony przeciwpożarowej. W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 r. dla obozów harcerskich pod namiotami wydano ogółem 449 opinii, w tym 437 (97%) opinii pozytywnych lub pozytywnych z dodatkowymi warunkami.

Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, podczas tegorocznych wakacji PSP przeprowadziła działania prewencyjne w odniesieniu do 1 120 zakończonych obozów, w których udział wzięło ponad 64 tys. uczestników.

W ramach podjętych czynności przeprowadzono m.in.: rozpoznanie terenów obozów, warunków dojazdu oraz możliwości prowadzenia działań; sprawdzenie wdrożenia na terenie obozów zasad bezpieczeństwa i procedur w tym zakresie; weryfikację informacji z danymi dotyczącymi bezpieczeństwa, które zostały przekazane przez organizatora; sprawdzenie warunków i organizacji ewakuacji, a także sprawdzenie kanałów łączności uzgodnionych z organizatorem. Ponadto w ramach prewencji społecznej realizowano zajęcia edukacyjne, tj. szkolenia, pogadanki, instruktaże, itp.

W zakresie działań operacyjnych w 55 przypadkach miało miejsce uruchomienie procedury „ostrzeganie, przygotowanie do ewentualnej ewakuacji”, a procedura „ewakuacja” uruchomiona została 130 razy. Procedury te zostały uzgodnione pomiędzy Komendantem Głównym PSP, Komendantem Głównym Policji, Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych a organizacjami harcerskimi i ujęte w „Protokole uzgodnień z dnia 19 czerwca 2019 r. w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami”.

Na terenach obozów harcerskich strażacy przeprowadzili łącznie 76 działań ratowniczych, które swoim zakresem obejmowały: wsparcie przy przeprowadzaniu 47 ewakuacji obozu (w tym m.in. udzielanie pomocy poszkodowanym); 17 zdarzeń związanych z usuwaniem zagrażających konarów, gałęzi lub drzew; 9 zdarzeń w związku z usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych; 1 zdarzenie związane z udzieleniem kwalifikowanej pomocy przedmedycznej; 1 zdarzenie związane z prowadzeniem działań poszukiwawczych na wodzie oraz 1 zdarzenie związane z zabezpieczeniem miejsca lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj