Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strażacy z Wodzisławia mają do dyspozycji nowy sprzęt ratunkowy

Facebook Twitter

Nowy sprzęt w Powiatowym Magazynie Zarządzania Kryzysowego w Wodzisławiu. To aparaty powietrzne potrzebne do pracy strażaków w strefie zadymienia oraz wentylator akumulatorowy do oddymiana pomieszczeń.

fot. powiatwodzislawski.pl

Sprzęt kosztował blisko 130 tys. zł. Z urządzeń korzystają strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. Aparaty powietrzne umożliwiają pracę ratowników w strefie zadymienia oraz w innych miejscach, gdzie nie ma możliwości oddychania powietrzem atmosferycznym (strefy skażone, toksyczne lub o zaniżonej zawartości tlenu).

Aparaty powietrzne umożliwiają pracę strażaków w strefie zadymienia oraz w innych miejscach, gdzie nie ma możliwości oddychania powietrzem atmosferycznym (strefy skażone, toksyczne lub o zaniżonej zawartości tlenu). Każdy aparat powietrzny, zgodnie z zasadami bezpiecznego użytkowania (wymaganiami wydawanymi przez producentów), musi przechodzić przeglądy i inspekcje techniczne na urządzeniu testowym: przeglądy doraźne – po każdym użyciu, bez znaczenia czy są to ćwiczenia czy też działania ratowniczo-gaśnicze, przeglądy roczne oraz tzw. przeglądy główne – minimum co 5 lat. Dodatkowo, testy sprawności wymagane są po każdej czynności serwisowej, np. wymianie uszczelek, przewodów, manometru.

Biorąc pod uwagę fakt, że takie wyposażenie, jak aparaty powietrzne i maski do tych aparatów są używane w rutynowej służbie strażackiej, w trosce o bezpieczeństwo strażaków zaistniała potrzeba zakupu takiego urządzenia.

Kolejnym specjalistycznym sprzętem, jaki w ostatnim okresie trafił do wodzisławskich strażaków, jest wentylator akumulatorowy Ramfan 18V kompatybilny z akumulatorami Milwaukee. Urządzenie sprawdza się podczas oddymiania w pomieszczeniach lub małych obiektach mieszkalnych. Wentylator jest też kompatybilny z komercyjnymi bateriami stosowanymi w ręcznych elektronarzędziach.

Dzięki nowemu rozwiązaniu można podczas korzystania z wentylatora korzystać z akumulatorów, które używane są do zasilania elektronarzędzi będących na wyposażeniu jednostek OSP czy PSP. Dzięki możliwości wymiany baterii zapewniona została możliwość prowadzenia nieprzerwanej wentylacji, co szczególnie ważne podczas akcji ratowniczych. Wentylator kosztował 22,6 tys. zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024