Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strefa bez węgla w Raciborzu? W 2030 roku

Facebook Twitter

10 lat - to okres, w którym realne jest wprowadzenie strefy bez węgla w Raciborzu. Znamy wyniki analizy, jaką prezydent miasta zlecił po rekomendacji uzyskanej od komisji ds. czystego powietrza.

Dariusz Polowy prezydent Raciborza

Mówiliśmy w Radiu 90, że jej członkowie wskazali 1 stycznia 2026 roku jako datę, od której miałby obowiązywać zakaz spalania paliw stałych.

Strefa bez węgla w Raciborzu?

www.raciborz.pl

Według dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków w Raciborzu przygotowanie do tego tysiąca 200 budynków komunalnych wymagać będzie nieco więcej czasu, tym bardziej, że w 400 mieszkaniach nie ma łazienek:

– mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza. Całe koszty wymiany ogrzewania i remontu w tych budynkach oszacowano na 86 milionów złotych. Czy te prace mogłyby być przeprowadzone w krótszym czasie, tzn. do końca 2025 roku?

Wskazał na problemy natury bardziej logistycznej czyli kwestie lokali zastępczych dla osób, które by musiały być na czas remontu wyprowadzone, z drugiej strony wskazywał też na ten element- bardzo istotny, bo mając stosunkowo krótki czas na realizację tego typu przedsięwzięcia, mogłoby się nie udać pozyskanie środków zewnętrznych i w tym momencie gmina musiałby na swoje barki wziąć wydatek rzędu 80 kilku milionów w skali pięciu czy sześciu lat, to już jest naście milionów rocznie. To już się robi kłopot, który mógłby być nie do udźwignięcia.

Tak czy inaczej piece kaflowe muszą zniknąć z miejskich budynków: narzuca to uchwała Sejmiku Śląskiego, który dał czas do końca 2021 roku. Prawdopodobnie w lutym prezydent Raciborza, Dariusz Polowy wystąpi z projektem uchwały do Sejmiku Śląskiego ws. wprowadzenia w mieście całkowitego zakazu spalania paliw stałych. Będzie to albo rok 2028 albo 2030 – to jeszcze jest w magistracie analizowane.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021