Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Raciborzu. Będą eksperymenty z nauką [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

SOWA "wyląduje" w Raciborzu. Miasto nad Odrą jest jednym z dwóch w Polsce, gdzie ruszy Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli centrum naukowe, wzorowane na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ale w skali lokalnej.

Eksperymentować z nauką będzie można na terenie Szkoły Podstawowej nr 18. Mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza, który szybko odpowiedział na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do udziału w pilotażu projektu:

Głównie chodzi o to, że na terenie naszych szkół w centrum mamy nadmiar pomieszczeń. Próbując racjonalizować te zasoby, wychodząc naprzeciw temu, co mówili mieszkańcy, aby znaleźć inne funkcje dla tych pomieszczeń. Wydaje się, że to jest najlepsze z możliwych rozwiązań. Umieszczamy coś, co jest dla uczniów, ale szerzej niż tylko dla tej szkoły. Z drugiej strony wykorzystujemy tą bazę, którą mamy i która jest przez nas utrzymywana, ale znajduje inne zastosowanie.

W przyszłym roku SOWA ruszy w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim, ale docelowo strefy mają być stworzone w 30 miastach w Polsce. Dodaje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojciech Murdzek:

Wyłapywanie przez naukę tych zjawisk, które są ciekawe, które mają później skutek i przełożenie na bardziej skomplikowane procesy naukowe, ten początek gdzieś musi być. Początek, który się dzieje niepostrzeżenie, przez zabawę. Są też pierwsze elementy pracy zespołowej, dzieci zapominają o smartfonach, nikt nie wyciąga laptopów. Dzieci układają klocki, przeciągają sznureczki, czymś kręcą, uruchamiają. Kto ma sukces, pokazuje to, cieszy się z kolegami, z koleżankami. To sprawi, że do Raciborza będą przyjeżdżać z okolicznych gmin i tutaj eksperymentować, doświadczać. Na pewno jest to punkt ma mapie atrakcyjności miasta, który będzie rozpoznawalny.

Eksponaty są już tworzone w warszawskim „Koperniku”, przyjadą do Raciborza w przyszyły roku, kiedy w szkole nr 18 przygotowane zostaną pomieszczenia, by móc zainstalować wystawę liczącą około 20 stanowisk:

Oprócz tego powstanie strefa eksperymentowania o charakterze bardziej warsztatowym, którą nazywamy „majsternią”, a jej podtytuł brzmi: „myślisz lepiej niż myślisz”. Dzieje się tak dlatego, że to jest strefa, w której nasi zwiedzający, dzieci, uczniowie, dorośli mogą mierzyć się z różnymi problemami i rozwiązywać te problemy poprzez konstruowanie i budowanie. To jest namacalny sposób uczenia się, dość odległy od tego modelu szkoły, bo tam jest nauczanie teoretyczne.

mówi dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Robert Firmhofer.

W Raciborzu będzie można też brać udział w zajęciach w ramach „Klubu Młodego Odkrywcy” oraz w warsztatach familijnych adresowanych do całych rodzin.

Wszystkie eksponaty powstają w warszawskim centrum:

Kopernik ma własną działalność badawczo-rozwojową i w ramach tej działalności my nie kupujemy eksponatów, my je tworzymy sami. To naprawdę ma znaczenie, bo dzięki temu naszym celem nie jest zyk, naszym celem jest jakość. Koncentrujemy się na jakości, a jednocześnie badamy w jaki sposób dzieci, uczniowie, osoby dorosłe korzystają z tych eksponatów, jak się angażują, czy współpracują. (…) My wiemy, że to jest nauka i ta wiedza pozwala nam projektować dobre eksponaty.

Jaki na przykład eksponat stanie w raciborskiej „SOWIE”?

Przykład z optyki. Mamy trzy źródła światła, w trzech podstawowych kolorach, możemy kierować te źródła światła na jakiś obiekt. Wówczas widzimy w jaki sposób mieszają się te kolory, możemy zmieszać dwa, trzy kolory. Możemy też zobaczyć co się wydarzy, jeżeli przed ścianą, przed obiektem umieścimy inny obiekt, który rzuca cień. Wówczas obserwujemy cienie, w jakim kolorze będą, co się stanie jeżeli usuniemy obiekt. To jest otwarte doświadczenie, nie można tego zrobić dobrze albo źle, ale można wielokrotnie eksperymentować.

Uczniowie raciborskiej szkoły mogli już spróbować eksperymentów, dzięki eksponatom, które do szkoły przywieźli pracownicy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie:

Rozmawiała Monika Sokołowska. Koszt utworzenia Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności pokrywa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na ten cel przekaże miastu około 1 500 000 złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024