Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stres przed maturą? W tym roku jest jeszcze większy

Facebook Twitter

Z miesięcznym opóźnienie, nie w maju a w czerwcu rozpoczną się matury. Egzaminy ruszą 8 czerwca. Obecnie Ministerstwo Zdrowia prowadzi w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej, tak by przygotować wytyczne jak przeprowadzić tegoroczny egzamin dojrzałości. Przedmaturalny stres w tym roku będzie jeszcze większy.

Otaczająca nas sytuacja i niepewność związana z epidemią koronawirusa, spowoduje, że maturalny stres będzie jeszcze większy niż zwykle

– nie ukrywa psycholog dr Anetta Pereświet- Sołtan:

Stras zawsze towarzyszy maturzystom, też jest sytuacja nowa, a więc niejasna,  niepewna. Taka sytuacja, w której nie mamy jeszcze doświadczenia. A ta sytuacja, w której są tegoroczni maturzyści, jest jeszcze bardziej szczególna, bo tych znaków zapytania jest jeszcze więcej. Dlatego można się spodziewać, że to będzie trudny czas dla tych młodych ludzi.

Stres może być spowodowany lękiem i niepewnością. Jak zauważa nasza rozmówczyni, często nie wiemy czego tak naprawdę się boimy:

Pierwsze co możemy zrobić, to postarać się zamienić lęk w strach, wyobrazić sobie jak najwięcej możliwych scenariuszy, jak będzie wyglądała sytuacja egzaminu, czego ja się obawiam, jak mogę sobie pomóc w tej sytuacji (…). A nawet najlepiej jest wyobrazić sobie to co najgorszego może się zdarzyć. Bo czasami, kiedy my nie wiemy czego się boimy, ten lęk jest niemal obezwładniający, a kiedy sobie wyobrazimy nawet najgorszy scenariusz, to okazuje się, że potrafimy sobie jakoś z tym scenariuszem poradzić.

Przyśpieszone tętno, napięcie mięśni, czy nawet pocące się ręce to oznaki, że nasze ciało nam sprzyja i mobilizuje nasz organizm do pracy. Wystarczy oswoić towarzyszący nam stres:

Kiedy my się stresujemy, to my tak naprawdę przygotowujemy się, całe nasze ciało się przygotowuje, albo do walki, albo do ucieczki. Mamy zakodowany pewny sposób radzenia sobie w trudnych, niepewnych sytuacjach. Jeżeli odczuwamy stres to, to oznacza, że nasze ciało nam pomaga. Nasze ciało przygotowuje do mobilizacji. To jest bardzo ważne, bo bez mobilizacji bardzo trudno jest się zmusić do nauki.

Prawdą jest też to, że stres jest zabójczy:

To jest prawda, on jest zabójczy, zwłaszcza wtedy, kiedy o nim w takim sposób myślimy, ale kiedy zaczniemy myśleć o tych doświadczeniach, jakie czujemy w ciele jak o naszym sprzymierzeńcu, to ten stres łagodnieje, a po drugie- jak pokazują badania- on o wiele mniej nam szkodzi. Warto dobrze myśleć o swoim stresie, dobrze go potraktować jak przyjaciela, a nie jak wroga.

– mówiła psycholog dr Anetta Pereświet- Sołtan.

Matura 2020 będzie zupełnie inna, w tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Odbędą się wyłącznie egzaminy pisemne. Rozpoczną się 8 czerwca, a zakończą 29 czerwca. Podobnie, jak w ubiegłych latach, egzaminy będą odbywać się rano (godz. 9) i po południu (godz. 14). 8 czerwca język polski.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj