Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Studia dla kadry PGG. Uniwersytet Ekonomiczny, Główny Instytut Górnictwa i Polska Grupa Górnicza podpisały porozumienie o współpracy

Facebook Twitter

Razem można więcej. "Nie ma nowoczesnego przemysłu bez ekonomii i ekonomii bez nowoczesnego przemysłu" - mówili przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego, Głównego Instytutu Górnictwa i Polskiej Grupy Górniczej, którzy podpisali w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego umowę o trójstronnej współpracy.

Reporter Radia 90 rozmawiał z rektor Uniwersytetu Ekonomicznego profesor Celiną Olszak.

Celina Olszak: Dzisiaj problemy, przed którymi stoimy, są tak złożone, że nie jesteśmy w stanie sami podjąć się ich realizacji. Właśnie tych dwóch partnerów, z którymi podpisujemy umowę, są szansą na rekomendowanie pewnych rozwiązań: w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, ale też ekologii czy klimatu.

Dla Głównego Instytutu Górnictwa korzyści płynące z podpisanego porozumienia są bezsprzeczne

– mówi szef GIG-u Stanisław Prusek.

Stanisław Prusek: Nie ma nowoczesnego przemysłu bez ekonomii i ekonomii bez nowoczesnego przemysłu. Mamy taką wizję, że będą współpracować ekonomiści oraz ludzie z branży szeroko rozumianej jako branża techniczna, mam tutaj na myśli geologów, górników, w związku z tym połączenie tych kompetencji powinno przynieść korzyści. Mamy takie plany startowania w różnego rodzaju projektach, aplikowanie o środki w projektach badawczych.

Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst podkreślał, że wspólne działanie ekonomistów i branży technicznej poprawi bezpieczeństwo w górnictwie.

Rajmund Horst: To porozumienie przewiduje kształcenie interdyscyplinarne, obejmujące zagadnienia czysto techniczne, jak również zagadnienia ekonomiczne, finansowe, prawne.  W program nauczania wpleciony jest aspekt zagrożeń w górnictwie, co jest rzeczą niezwykle istotną. Menadżerowie zarządzający w górnictwie muszą pamiętać o tym, że bezpieczeństwo pracy jest rzeczą najważniejszą i każda decyzja musi być skorelowana z zachowaniem bezpieczeństwa.

Porozumienie oznacza, że w Uniwersytecie Ekonomicznych kształceni mają być menedżerowie czy specjaliści do spraw produkcji. Mówi dyrektor Filii UE w Rybniku dr Tomasz Zieliński.

Tomasz Zieliński: Możemy być partnerami w prowadzeniu takich studiów, w których my dajemy potencjał ekonomiczny, a ten potencjał inżynierski będzie pochodził  z drugiej strony. Od października będzie nowy kierunek studiów, dedykowany pracownikom PGG, sprofilowane pod potrzeby branży. To jest ten praktyczny skutek porozumienia.

Studia podyplomowe obejmą około 200 godzin zajęć, które poprowadzą specjaliści GIG i UE Katowice.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj