Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Studnia Trzech Braci jak nowa. W nowym kolorze

Facebook Twitter

"Jest. Studnia Trzech Braci z trzema tablicami, przywrócona do swej pierwotnej formy z 1868 roku." Władze Cieszyna chwalą się zakończoną właśnie modernizacją jednego z symboli miasta. Sześcioboczna altana wróciła na miejsce przy ulicy Trzech Braci w nowym kolorze.

Studnia Trzech Braci jak nowa. W nowym kolorze
fot. FB/Gabriela Staszkiewicz

Studnia Trzech Braci to symbol Cieszyna

Altana wykonana w hucie w Trzyńcu stoi w Cieszynie od 1868 roku. Na wewnętrznych ścianach umieszczono trzy pamiątkowe tablice z tekstem legendy o założeniu miasta. Jak podają Wiadomości Ratuszowe, poprzedni remont miał miejsce w 2010 roku, w ubiegłym zdecydowano o robotach, które prócz poprawy stanu technicznego, miały przywrócić miejscu pierwotny charakter.

Próbowano między innymi odtworzyć kolor, bo z materiałów archiwalnych wynika, ze ten się zmienił na przestrzeni lat: studnia miała kolor zieleni, barwę seledynowo-granatową czy czarną. Ostatnio jak pamiętamy: była jasna, zielono- turkusowa.

Studnia Trzech Braci jak nowa. W nowym kolorze

Studnia Trzech Braci, październik 2021 r

Studnia Trzech Braci wróciła w ciemnym kolorze, poddano pracom konserwatorskim także tablice z inskrypcjami. Udało się je oczyścić i pozostawiono w naturalnym materiale, stanowiącym tło dla pozłacanych napisów. Pozostałe elementy zostały pomalowane w kolorze grafitowym, tak by wszystko do siebie pasowało.

Mieszkańcy Cieszyna chwalą nowy wygląda, dopytują tylko o jedno:

Czy po remoncie studnia spełnia marzenia jak się wrzuci grosik…

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj