Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Suplementy diety: Pomagają czy szkodzą? Na to pytanie odpowiada dietetyk

Facebook Twitter

Na Polskim rynku znaleźć można wiele suplementów diety, które mają różne działanie - na zmęczenie, stres, włosy, paznokcie, piękną cerę, czy idealną figurę. Jesteśmy obsypywani na co dzień reklamami, a suplementy możemy dostać dosłownie wszędzie. Jednak można zastanowić się, czy są one korzystne i czy są tak naprawdę potrzebne.

fot. pixabay.com

Wyjaśnia Weronika Gołembiowska, studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku żywienie człowieka i dietetyka.

Co to jest suplement diety?

Mówiąc w skrócie jest to produkt, którego głównym celem jest uzupełnienie braków witamin, składników mineralnych w diecie. Warto podkreślić, że są one jedynie uzupełnieniem diety, a nie głównym jej źródłem. Jednak trzeba mieć pewność, że danego składnika na pewno brakuje w organizmie poprzez zrobienie badań kontrolnych.

Czym właściwie różni się lek od suplementu?

A no właśnie, lek jak sama nazwa wskazuje jest produktem leczniczym, którego głównym zadaniem jest zarówno zapobieganie jak i leczenie choroby. Zanim zostanie dopuszczony do obrotu musi przejść mnóstwo badań kontrolnych. Natomiast w przypadku tego drugiego, suplement diety wprowadzany jest od razu do obiegu bez konieczności przeprowadzania wcześniej badań, co skutkuje tym, że producent nie gwarantuje 100% działania danego produktu przez okres czasu jego stosowania.

Czy warto stosować suplementy diety? Czy one szkodzą?

Prawdę mówiąc, odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia organizmowi składniki mineralne i witaminy, przez co nie powinny występować niedobory. Jednak zdarzają się przypadki, że dany składnik nie wchłania się odpowiednio – np. z powodu ciąży, choroby, stosowania diety eliminacyjnej czy przyjmowanych leków. W takim przypadku włącza się suplementację – by uzupełnić niedobory, bądź im zapobiec. Przed zakupem suplementu, warto zwrócić uwagę na skład produktu czy producenta. Jeśli istnieje problem, który wybrać produkt, warto zgłosić się do lekarza, dietetyka klinicznego czy farmaceuty, gdyż suplementacja na własną rękę może nie przynieść pozytywnych skutków, wręcz odwrotnie – może zaszkodzić.

W przypadku nieumiejętnego stosowania suplementów diety można wyróżnić szereg negatywnych skutków są to m.in.:

  • zaburzenia działania stosowanych leków – mogą utrudniać wchłanianie produktów leczniczych
  • złe dawkowanie – nadużywanie suplementów diety może wykazywać także działanie toksyczne poprzez nadmiar składnika mineralnego lub witaminy w organizmie. Co może prowadzić do uszkodzeń np. wątroby
  • zaburzenie wyników biochemicznych w krwi – niektóre suplementy mogą zakłamywać lub zaburzać parametry krwi, dlatego przed wykonywaniem badan zaleca się przerwanie suplementacji ok. tydzień/1,5 tygodnia przed pobraniem krwi
  • utrudnienie wchłanialności – suplementy diety należy łączyć z odpowiednimi produktami spożywczymi, gdyż w innym przypadku istnieje możliwość zaburzeń wchłaniania.

Przykładowo:

  • Żelaza nie powinno łączyć się z dużą ilością węglowodanów,
  • Produktów bogatych w cynk najlepiej nie łączyć z nabiałem. Wapń zaburza wchłanianie się cynku.

fot. pixabay.com

Popularne suplementy na odchudzanie – Czy warto?

Czy jest to możliwe, aby schudnąć pod wpływem stosowania przeróżnych tabletek, jakie są dostępne na rynku? Nie raz pewnie spotkaliście się z osobą, bądź sami stosowaliście środek na odchudzanie. Zadaniem takiego suplementu jest przyśpieszenie przemiany materii, co prowadzi do dużo szybszej utraty masy ciała. Dzięki czemu osoba zmagająca się z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest bardziej zachęcona krótkim, szybkim efektem spadku wagi niż w tradycyjny sposób – za pomocą diety. Jest to na tyle przekonujące, że nikt nie zastanawia się nad późniejszymi skutkami stosowania takich suplementów – problemami z układem pokarmowym, czy znanym każdemu efektem jojo. Prawda jest taka, że jeśli chcemy schudnąć najprościej będzie zmienić swoje nawyki żywieniowe na całe życie, dołączyć do tego aktywność fizyczną i wygospodarować na to swój czas. Jak wiadomo proces chudnięcia jest dość długi, jednak liczy się tutaj konsekwentność i deficyt kaloryczny, od którego zrzucimy nadmierne kilogramy. W celu konsultacji warto wybrać się do dietetyka klinicznego.

Suplementy na włosy, paznokcie?

Na rynku można znaleźć wiele suplementów, jednak nie wszystkie mają odpowiedni skład. Dlatego przed zakupem, trzeba najpierw przemyśleć, jaki produkt będzie dla Nas odpowiedni. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze? Cenne są witaminy z grupy B – biotyna, witamina A, witamina E. W przypadku składników mineralnych warto poszukać czegoś z dodatkiem żelaza, cynku, miedzi, krzemu i magnezu. Na stronie GIS można znaleźć maksymalne, dozwolone ilości witamin w suplementach diety:

  • Witamina E nazywana jest witaminą młodości, gdyż podobnie jak witamina C należy do przeciwutleniaczy, które spowalniają tempo procesów starzenia się skóry.
  • Witamina A, czyli najlepsza witamina na skórę. Zapobiega ona suchości skóry, a regularne dostarczanie jej do organizmu poprawia jej koloryt.
    Biotyna znana jest z wpływu na skórę, włosy i paznokcie. Regeneruje zniszczone włosy, czy osłabione paznokcie. Wpływa również na stan skóry głowy, przez co włosy rosną mocniejsze i zdrowe.
  • Żelazo, cynk miedź, krzem czy magnez mają także wpływ na cały organizm. Niedobory wiążą się głównie z osłabieniem włosów, a ich wzrost jest zahamowany. Skóra jest sucha, pozbawiona blasku, a paznokcie kruche łamliwe.

Czy da się przedawkować suplementy diety?

Niestety tak, nadmiar jak i niedobór danych składników nie działa korzystnie na Nasz organizm. Dlatego przed zakupem danego suplementu lepiej to zrobić pod kontrolą specjalisty – dietetyka klinicznego, czy lekarza.

Podsumowując

Suplementy diety to produkty, które chętnie stosowane są przez Polaków, jednak warto kupować je z głową – w sprawdzanych miejscach, zwracać uwagę na skład i potrzeby własnego organizmu. Najlepiej zwrócić się po poradę do lekarza, bądź specjalisty. Poza suplementacją ważne jest zwrócenie uwagi na występujące choroby, zastanowienie się nad zmianą nawyków żywieniowych, aby dostarczyć organizmowi cennych składników za pomocą produktów żywnościowych. Śmiało można stwierdzić, że produkty te nie wykazują działania toksycznego, jeśli kupujemy je w sytuacji, kiedy naprawdę są one potrzebne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj