Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Susza. Ponad 5 tysięcy wniosków od rolników z naszego województwa

Facebook Twitter

To był bardzo zły rok dla rolników w kraju. Susza przetrzebiła plony, dlatego zamiast zysków liczą teraz straty a te są ogromne, także w województwie śląskim. Dane na temat upraw zbierał Urząd Wojewódzki w Katowicach.

fot.RemazteredStudio/ pixabay.com

Mówi rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska:

Rzeczywiście w tym roku susza wyjątkowo dotknęła rolników, obecnie zgłoszonych mamy ponad 5 tysięcy wniosków od producentów rolnych z naszego województwa. Straty oszacowano na ponad 24 miliony złotych, suszą dotkniętych jest 38 tysięcy hektarów. Jeśli chodzi o straty to chodzi o zboża jare i ozime, rzepak, ziemniaki, rośliny strączkowe, kukurydza, ale dotknięte są też sady i pastwiska. 

Rolnicy, którzy odnotowali straty w uprawach starają się o odszkodowanie od rządu, który obiecał 2 miliardy złotych w skali kraju na pokrycie strat. A gdzie rolnicy z naszego województwa odnotowali największe straty w uprawach? Skąd trafia najwięcej wniosków?

Wnioski trafiają przede wszystkim z północy województwa, z powiatów częstochowskiego, zawierciańskiego, z kłobuckiego, również środek województwa np. powiat gliwicki, również są tam gminy, które susza dotknęła. Jeśli chodzi o region rybnicki, wodzisławski, żorski, tutaj pojedyncze wnioski mogą się zdarzyć. 

To, że nasz region nie ucierpiał aż tak bardzo potwierdzają starościna i starosta ostatnich dożynek w Gorzycach, rolnicy z Rogowa, Patrycja Kühn i Józef Stromski. Posłuchaj co mówili Robertowi Krzyżaniakowi: To rok wyjątkowy, takiej suszy jeszcze nie było:

Rolnicy, którzy jednak odnotowali duże straty i złożyli wniosek o odszkodowanie muszą przejść dalsze procedury i dopiero później czekać na decyzję czy dostaną pieniądze – dodaje Alina Kucharzewska:

W gminach pracują komisje, ich obecnie jest 73, one rozmawiają z rolnikami, w terenie sprawdzają czy susza dotknęła uprawy. Wniosek jest przesyłany do wojewody, wojewoda weryfikuje go, czy jest prawidłowo wypełniony, a następnie wysyłamy do Ministerstwa Rolnictwa. Tam minister decyduje czy rolnik ma szansę na odszkodowanie, czy wsparcie. 

Wnioski o odszkodowanie należy składać w urzędach miast i gmin. Dodajmy, że według szacunków w skali całego kraju ponad 1,8 miliona hektarów gruntów rolnych jest dotkniętych suszą.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj