Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Świadczenie dla niepełnosprawnych – słuchacze skarżą się na opieszałość w wypłatach

Facebook Twitter

"Ponad rok czekania na decyzję o wypłacie świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych" - żali się jedna z naszych słuchaczek. Od 6 lat opiekuje się ona 83-letnim niepełnosprawnym ojcem, potrzebującym 24-godzinnej opieki.

Świadczenie dla niepełnosprawnych

Świadczenie dla niepełnosprawnych – długi czas oczekiwania

Nasza słuchaczka w styczniu tego roku złożyła wniosek do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o przyznanie świadczenia. Po kilku miesiącach oczekiwania dowiedziała się, że jej wniosek komisja oceni w 2025 roku.

Jak to możliwe, żeby rok czekać?

– pyta w mailu do naszej redakcji i prosi o wyjaśnienie. Sprawdziliśmy, faktycznie jest problem, bo brakuje urzędników, którzy mają do rozpatrzenia z województwa śląskiego aż 25 tysięcy wniosków.

Alicja Waliszewska: Od początku stycznia ustawą o świadczeniu wspierającym wojewódzkiemu Zespołowi ds. Orzekania o Niepełnosprawności przyznano dodatkowe zadanie, to jest wydawanie decyzji ustalających poziom potrzeb wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. W związku z tym do dzisiaj wpłynęło niemal 25 tys. wniosków. Z uwagi na ich liczbę nie jest możliwe w tym momencie zachowanie ustawowego trzymiesięcznego terminu do ich rozpatrzenia. Aktualnie organizowane są miejsca pracy m.in. w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej i w Częstochowie i trwa nabór pracowników do realizacji tego zadania.

Mówiła Alicja Waliszewska rzecznik prasowa wojewody śląskiego.

Wnioski złożone do 15 stycznia mają być rozpatrzone w tym roku, te po 15. dopiero w 2025. Ale to nie koniec drogi. Po otrzymaniu decyzji osoba z niepełnosprawnością musi złożyć do ZUS-u wniosek o wypłatę świadczenia.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj