Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Świąteczne piosenki według Jacka Cygana!

Facebook Twitter

Na jego tekstach wyrosły pokolenia. Poeta, scenarzysta, autor musicalowy, a także juror w telewizyjnych talent show. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby piosenką "Jaka róża, taki cierń", Maryla Rodowicz nie zaśpiewałaby "Łatwopalni", nie wzruszałyby tak kompozycje Seweryna Krajewskiego.

Jacek Cygan w Radiu 90 o tym, czy czekamy na świąteczne piosenki…

Cygan: Od dziecka się czeka na święta, a one są związane z kolędami, pastorałkami. Zanim jeszcze powstanie choinka, a pod nią pojawią się prezenty, już mamy w głowie te pieśni świąteczne.

Radio 90: Pan ma na swoim koncie takie piosenki świąteczne, „Pada śnieg” to jest taki utwór, który rok w rok wraca…

Cygan: Ja mam i teraz właśnie wydałem taką płytę „Białanie”, to nowe słowo, które określa taki stan duchowy – oczekiwania i przeżywania świąt. Tam się znajduje 15 moich piosenek, (…) kolędy, pastorałki, zimowe piosenki.

Kogo można usłyszeć na świątecznej płycie Jacka Cygana?

Ta tytułowa „Białanie” ma źródło góralskie i śpiewa ją Zakopower. Jest tam na pewno „Pada śnieg” w wykonaniu Edyty Górniak i Krzysztofa Antkowiaka, jest „Dziś nadzieja rodzi się” Ryszarda Rynkowskiego, a z nowych rzeczy jest „Śląska kolęda” Józefa Skrzeka i „Pastorałka łemkowska”, którą skomponował i śpiewa Igor Herbut. Płyta jest biała, ze srebrnymi płatkami i napisami, sądzę, że sprawi dużą radość moim fanom.

Nowe świąteczne utwory Jacka Cygana mają być takim „powiewem świeżości” wśród wciąż tych samych bożonarodzeniowych piosenek granych w stacjach radiowych:

Najbardziej jestem przerażony, jak w ciągu dnia przed świętami słyszę w radiach wyłącznie słowo „Christmas”. To mnie boli. Oczywiście, w naszej tradycji nie puszcza się kolęd przed świętami, ale puszcza się piosenki po angielsku. Sądzę, że może sięgnięcie po te moje, jakoś załagodzi tę sytuację. (…)

Z Jackiem Cyganem rozmawiała Monika Sokołowska.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj