Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Świąteczne spotkanie dla Ukraińców i Afgańczyków w rybnickiej bibliotece

Facebook Twitter

Ukraińcy, Afgańczycy, a nawet goście z Anglii przybyli na wyjątkowe spotkanie z okazji świąt prawosławnych do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku. Były łzy wzruszenia, wspólne tańce i stoły pełne świątecznych potraw.

Wydarzenie zorganizowała Rybnicka Rada Kobiet, mówi jej przewodnicząca Hanna Kustra:

Hanna Kustra: To jest czas dla nich, dzisiaj to jest ich święto, ich Wigilia Bożego Narodzenia. Dla nich stworzyłyśmy to święto tutaj w bibliotece miejskiej. Głównie dziękujemy rybnickim firmom cateringowym, miło nas zaskoczyły i dzięki nim mamy stoły pełne jedzenia. Dzięki zespołowi Czornobrywc mamy muzykę, możemy świętować i się bawić. Są i ukraińskie i polskie dania. Jest tu międzynarodowo, bo oprócz Ukraińców, są tu Afgańczycy, jest Białorusin, Anglik. Zrobiliśmy święto międzynarodowe.

Goście zza wschodniej granicy nie kryli wzruszenia podczas świątecznego spotkania:

O oprawę muzyczną zadbał zespół Czornobrywc. Mówią jego członkowie Alla Brożyna i Mikołaj Boszkow:

Mikołaj Boszkow: Taki jest nasz naród ukraiński- zawsze śpiewający i zawsze tańczący. Dla nas jest szczęście i radość, kiedy sami dajemy komuś to szczęście, wtedy jesteśmy szczęśliwi.

Alla Brożyna: Chcemy dzielić się tą naszą kulturą ukraińską, pokazywać bogactwo naszej kultury i dzisiejszy wieczór, który zawsze prawosławni obchodzą Wigilię, to dobra okazja, żeby spotkać się ze starymi przyjaciółmi, poznać nowych ludzi i złożyć sobie życzenia na nowy rok.

Na miejscu był Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024