Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Ponad 37 mln osób figurujących w bazie

Facebook Twitter

19 września, już po raz szósty, obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie dołączyli do bazy dawców szpiku, żeby zwiększyć szansę na uratowanie życia swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, a także tych dawców, którzy już pomogli Pacjentom cierpiącym na nowotwór krwi lub inną chorobę wymagającą przeszczepienia.

fot. facebook.com/fundacja.dkms.polska

Idea dawstwa szpiku – globalnie

Nic tak nie obrazuje skali pomocy, jak statystyki. A te, związane z ideą dawstwa szpiku, robią ogromne wrażenie!

37 156 384

– to aktualna liczba osób figurujących w światowej bazie Dawców szpiku, do której trafiają anonimowo wszyscy, którzy dołączyli do swoich krajowych rejestrów. Wszystko po to, by – w razie potrzeby – pomóc swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, który być może mieszka na drugim końcu świata. Trzeba pamiętać, że nie zawsze udaje się znaleźć Dawcę lokalnie. I tę sytuację także najlepiej obrazują liczby. Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” dla konkretnego chorego wynosi 1:20 000, a przy rzadkim genotypie – nawet 1: kilku milionów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by baza Dawców szpiku nieustannie się powiększała, ponieważ każda osoba, dołączająca do bazy, zwiększa szansę na uratowanie komuś życia.

fot.materiały prasowe

Dawstwo szpiku w trakcie pandemii

Pandemia COVID-19 spowodowała duże utrudnienia i była ogromnym wyzwaniem dla światowej transplantologii. Jednak nawet w jej trakcie DKMS działał, by móc dotrzeć z pomocą do chorych, wymagających przeszczepienia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dawcy szpiku, którzy pomimo sytuacji, wyrazili gotowość do wzięcia udziału w procedurze. W okresie od marca do sierpnia odbyło się łącznie 3 646 pobrań materiału przeszczepowego od Dawców, zarejestrowanych we wszystkich bazach DKMS.

Jaki udział mieli w tym polscy Dawcy? Ogromny, bo aż 603 pobrania to zasługa właśnie polskich Dawców, którzy dzięki swojej odwadze i determinacji dali szansę na życie nie tylko polskim Pacjentom, ale także chorym z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet tak odległych zakątków, jak Indie czy Chile. Dzięki Dawcom faktycznym, zarejestrowanym w bazach DKMS, od marca do sierpnia aż 168 polskich Pacjentów otrzymało szansę na powrót do zdrowia.

Jak i kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Jak wygląda proces rejestracji? Zajmuje to tylko chwilę! Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny, wypełnić formularz z danymi osobowymi, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać całość do Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców komórek macierzystych. Proces trwa ok. 2-3 miesiące. Zarejestrować się możesz przez internet lub podczas licznych akcji rejestracyjnych

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj