19 września, już po raz szósty, obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. To święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie dołączyli do bazy dawców szpiku, żeby zwiększyć szansę na uratowanie życia swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, a także tych dawców, którzy już pomogli Pacjentom cierpiącym na nowotwór krwi lub inną chorobę wymagającą przeszczepienia.
fot. facebook.com/fundacja.dkms.polska
Idea dawstwa szpiku – globalnie
Nic tak nie obrazuje skali pomocy, jak statystyki. A te, związane z ideą dawstwa szpiku, robią ogromne wrażenie!
37 156 384
– to aktualna liczba osób figurujących w światowej bazie Dawców szpiku, do której trafiają anonimowo wszyscy, którzy dołączyli do swoich krajowych rejestrów. Wszystko po to, by – w razie potrzeby – pomóc swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, który być może mieszka na drugim końcu świata. Trzeba pamiętać, że nie zawsze udaje się znaleźć Dawcę lokalnie. I tę sytuację także najlepiej obrazują liczby. Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” dla konkretnego chorego wynosi 1:20 000, a przy rzadkim genotypie – nawet 1: kilku milionów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by baza Dawców szpiku nieustannie się powiększała, ponieważ każda osoba, dołączająca do bazy, zwiększa szansę na uratowanie komuś życia.
Pandemia COVID-19 spowodowała duże utrudnienia i była ogromnym wyzwaniem dla światowej transplantologii. Jednak nawet w jej trakcie DKMS działał, by móc dotrzeć z pomocą do chorych, wymagających przeszczepienia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dawcy szpiku, którzy pomimo sytuacji, wyrazili gotowość do wzięcia udziału w procedurze. W okresie od marca do sierpnia odbyło się łącznie 3 646 pobrań materiału przeszczepowego od Dawców, zarejestrowanych we wszystkich bazach DKMS.
Jaki udział mieli w tym polscy Dawcy? Ogromny, bo aż 603 pobrania to zasługa właśnie polskich Dawców, którzy dzięki swojej odwadze i determinacji dali szansę na życie nie tylko polskim Pacjentom, ale także chorym z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet tak odległych zakątków, jak Indie czy Chile. Dzięki Dawcom faktycznym, zarejestrowanym w bazach DKMS, od marca do sierpnia aż 168 polskich Pacjentów otrzymało szansę na powrót do zdrowia.
Jak i kto może zostać dawcą?
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Jak wygląda proces rejestracji? Zajmuje to tylko chwilę! Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny, wypełnić formularz z danymi osobowymi, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać całość do Fundacji DKMS. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców komórek macierzystych. Proces trwa ok. 2-3 miesiące. Zarejestrować się możesz przez internet lub podczas licznych akcji rejestracyjnych