Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. „Jesteśmy szczęściarzami, że mamy wodę w kranach”

Facebook Twitter

Woda to życie. Nie marnujmy jej, tylko mądrze z niej korzystajmy- przekonywano dziś (05.06.) w rybnickiej bibliotece, gdzie wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku świętowano przypadający na 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Dla przedszkolaków przygotowano warsztaty, dla uczniów szkół średnich spotkania. Jesteśmy szczęściarzami, że mamy w kranach wodę- mówi Karolina Wacławiec rzecznik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku:

Karolina Wacławiec: 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do wody wodociągowej, więc rzeczywiście jest to ogromna liczba osób, które na co dzień muszą borykać się z wieloma problemami, żeby tę wodę w minimalnych ilościach pozyskać i móc w niej ugotować, napić się, umyć się. Myślę, że warto przypominać codziennie, że jesteśmy wielkimi szczęściarzami, że mamy wodę z kranu dostępną każdego dnia 24 godziny na dobę. Ta woda jest przebadana, jest bezpieczna, spełnia wszystkie parametry.

Katarzyna Wacławiec rzecznik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku

Mimo to, w Polsce coraz częściej mówi się o suszy hydrologicznej, choć na Śląsku problem jest mniejszy niż w innych regionach kraju, to oszczędzajmy wodę- dodaje Karolina Wacławiec:

Karolina Wacławiec: Ten temat do nas powraca, szczególnie w okresie lata. Już mieliśmy takie epizody, takie trudne dni, które przechodziły niektóre wodociągi w centralnej Polsce. My tutaj na Śląsku mamy jeszcze tę sytuację, nie najgorszą. Mamy tutaj zbiornik goczałkowicki. W Rybniku mamy dwa własne ujęcia wody na ul Tęczowej i Rajskiej. Rzeczywiście rybniczanie mają tę komfortową sytuację, że mogą tej wody czerpać bez ograniczeń, ale tak jak mówię, nie powinniśmy tej wody lać bez sensu. To wylewanie wody, ścinanie trawników, żeby ona była piękna jak dywan i podlewanie jej tą wodą wodociągową, no trochę trzeba się nad tym zastanowić.

W Światowym Dniu Ochrony Środowiska PWiK przypomniało, że w Rybniku można pić wodę prosto z kranu. Mówi Aleksandra Polok, z laboratorium w rybnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji:

Aleksandra Polok: Wodę badamy bardzo skrupulatnie i regularnie. Kontrolujemy wodę na ujęciach u klientów prywatnych, w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, miejscach użyteczności publicznej. Także naprawdę możemy powiedzieć, że pijemy dobrej jakości wodę.

Radio 90: Jak często woda jest badana?

Aleksandra Polok: Średnio każdą dzielnicę badamy raz w miesiącu. To ujęcie po Starym Browarze na ulicy Tęczowej jest takim naszym najlepszym ujęciem, tam jest ten status wody źródlanej. Natomiast pozostałe również są całkiem dobre.

Aleksandra Polok, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku

Jacek Kluczniok ze Stowarzyszenia Aktywni Team, jeden z pomysłodawców sprzątania rzeki Rudy, przypominał jak dbać o czystość:

Jacek Kluczniok:  My jako kajakarze musimy dbać, czerpiemy z wody przyjemność. Nie tylko dzięki niej żyjemy, ale też dzięki wodzie czerpiemy przyjemność i też dajemy przyjemność innym. Chcieliśmy dzisiaj dzieciom przedstawić, jak korzystać z wody przede wszystkim bezpiecznie. Najważniejsze, żeby nie zaśmiecać polskich rzek. Przy okazji również zachęcamy do sprzątania i do pilnowania, żeby tych śmieci było coraz mniej.

Jacek Kluczniok, Stowarzyszenie Aktywni Team

Jak nie marnować wody? O to Arkadiusz Żabka pytał tych, którzy odwiedzili dziś rybnicką bibliotekę:

Światowy Dzień Środowiska w Rybniku zakończyło spotkanie z Beatą Pawlikowską pisarką, podróżniczką i dziennikarką.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj