Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków

Facebook Twitter

Zginęło blisko 2 tysiące 700 osób, rannych zostało prawie 37 tysięcy. Liczby dotyczące tegorocznych wypadków drogowych podała policja w Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków. Obchodzony był w niedzielę (16.11.), poświęcony nie tylko tym, którzy ucierpieli na trasach ale także ekipom ratunkowym, które na co dzień zajmują się następstwami tragicznych zdarzeń na drodze.

W Polsce od początku stycznia do 15 listopada br. policjanci odnotowali 30 117 wypadków. W porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. liczba ta spadła o ok. 880, czyli o 3 proc. W wyniku wypadków drogowych w tym roku śmierć poniosło 2 698 osób, a więc do 15 listopada 2014 roku ofiar śmiertelnych było o 177 mniej niż rok wcześniej. Do tej pory (15 listopada br.) w wypadkach rannych zostało 36 847 osób – to o około 1447 osób mniej niż rok wcześniej – do 15.11. 2013 r. były to 38 294 osoby.

Od lat niezmienną przyczyną wypadków na drogach jest brawura i notoryczne przekraczanie dozwolonej prędkości, w pozostałej części złe wykonywanie manewrów drogowych czy niedostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze.

Kolejną, równie częstą przyczyną wypadków drogowych jest jazda po spożyciu alkoholu. Ze statystyk wynika, że pijani kierowcy są sprawcami 13 proc. śmiertelnych wypadków. Tylko w tym roku, do 15 listopada  policjanci przeprowadzili około 11 mln kontroli stanu trzeźwości kierujących i zatrzymali około 126 760 nietrzeźwych kierowców. W analogicznym okresie roku 2013 policjanci zatrzymali więcej kierowców, którzy prowadzili auta na tzw. podwójnym gazie, bo 149 300. Zatem liczba ujawnionych nietrzeźwych kierowców, pomimo większej liczby kontroli w tym roku, spadła aż o około 15 proc.

Pomimo odnotowanego spadku zdarzeń drogowych, zabitych i rannych, policjanci nie ustają w swoich apelach i proszą kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze i odpowiedzialną jazdę – postarajmy się wspólnie zrobić wszystko, aby te czarne liczby były jak najmniejsze. Funkcjonariusze próbują dotrzeć do sumień kierowców i przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. To ogromna odpowiedzialność.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać także piesi i rowerzyści. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby były widoczne na ulicy. Przypominajmy naszym bliskim o tym aby nosili odblaski, tak jak przypominamy im o tym aby włożyli czapkę kiedy jest zimno. Niech elementy odblaskowe staną się elementem naszej codziennej garderoby – to kosztuje niewiele, a może uratować życie! Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Ustawodawca od 31 sierpnia rozszeszył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zatem każdy pieszy, który będzie poruszał się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tym dniu, podobnie jak w minionych latach, policjantki i policjanci pionu ruchu drogowego będą apelować o przestrzeganie przepisów, rozsądek oraz rozwagę na drodze.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj