Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Posłuchaj piosenki „Autentyczni”

Facebook Twitter

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w Radiu 90 też o tym pamiętamy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Na to zwracają uwagę autorzy piosenki "Autentyczni".

fot.pixabay.com

2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

-czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Z okazji Dnia Świadomości Autyzmu powstała piosenka „AUTENTYCZNI”. Utwór został napisany w taki sposób, by przebojowo przekazywać podstawową wiedzę na temat autyzmu.

Tekst dotyczy nas wszystkich, bo jak mawiają „każdy z nas jest trochę autystą” i wszyscy chcemy być autentyczni.

-piszą autorzy utworu. Utwór został napisany i skomponowany przez Rafała Tomczyka, a produkcją muzyczną zajął się Michał Karkusiński. Muzycy specjalizujący się m.in. w tworzeniu piosenek dla dzieci zaprosili dużą grupę gości (niemal 20 osób). Łódzcy muzycy, doświadczeni wokaliści i instrumentaliści uczestniczący w wielu projektach muzycznych, programach radiowych i telewizyjnych, zajmujący się bardzo różnymi gatunkami muzycznymi (od muzyki klasycznej do rockowej) bez wahania włączyli się w inicjatywę na zasadzie NON PROFIT.

Autor piosenki Rafał Tomczyk, to autor „Ruda Reage”, piosenki o corocznym sprzątaniu Rudy w Rybniku, nasz przyjaciel, też chcemy propagować ideę świadomości autyzmu. Sami posłuchajcie.

– pisze do Radia 90 Jacek Kluczniok ze stowarzyszenia Aktywni, organizator akcji „Sprzątnie Rudy” w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj