Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu także w Rybniku

Facebook Twitter

Wczoraj (02.04.) obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, dziś (03.04.) w Rybniku także wiele się mówi na ten temat.

autyzm

W ramach Światowego Dnia Autyzmu rano odbył się tzw. niebieski spacer. Kilkaset osób przeszło ulicami miasta w solidarności z osobami autystycznymi. W Edukatorium Juliusz z kolei zaplanowano warsztaty. Mówi Anna Grabowska-Rogus z Muzeum w Rybniku:

Anna Grabowska-Rogus:  Chcemy im pokazać, że świat jest różnorodny. Każdy z nas ma prawo być sobą, ma prawo do akceptacji, tolerancji. To są również główne hasła naszej placówki Edukatorium Juliusz w Rybniku. Otwieramy się. To jest ważny temat społeczny mówić o tym, że wśród nas są osoby o specjalnych potrzebach, które potrzebują naszego wsparcia, zrozumienia i akceptacji.

autyzm

Od lewej stoją : Anna Grabowska-Rogus i Agnieszka Antosz

W warsztatach wzięli udział uczniowie z trzech rybnickich szkół podstawowych i tzw. Szkoły Życia. Jej dyrektorka Agnieszka Antosz podkreśla, jakie to ważne móc razem się spotykać i integrować.

Agnieszka Antosz: Kiedyś to były osoby, które były omijane szerokim łukiem, jakoś bardzo wykluczane, o których nic nie było wiadomo. I ta niewiedza doprowadzała do takiego braku akceptacji. A teraz osoby, które się spotykają z naszymi podopiecznymi, wracają. I to jest jakiś taki wymiernik, że nie czują lęku, nie czują obawy. Coraz częściej spektrum autyzmu jest diagnozowane wśród bardzo małych dzieci, wśród dzieci w okresie szkolnym. Także one muszą się spotykać ze sobą i takie okazje sprawiają, że nie tylko na poziomie nauki i szkoły, ale również w formie zabawy.

Osoby autystyczne są wśród nas

– mówi z kolei Wojciech Świerkosz zastępca prezydenta Rybnika.

Wojciech Świerkosz: Mamy jakieś takie przekonanie, my, osoby, które nie mają styczności z osobami autystycznymi, że one pojawiają się w przedszkolu, potem są w szkole i w związku z tym jest taki nacisk na wczesny etap życia. A przecież są osoby, które potem rosną, dorastają, są dorosłymi osobami funkcjonującymi w naszym społeczeństwie, wśród nas wszystkich. Trzeba o tym pamiętać, trzeba mieć świadomość tego, bo czasami jakieś nietypowe zachowanie czy sytuacja, która może nas zaskoczyć np. w środku komunikacji publicznej, niekoniecznie musi być wynikiem czegoś złego. Może wynikać z tego, że ktoś jest po prostu specyficzny. Jest ktoś wyjątkowy.

Wojciech Świerkosz zastępca prezydenta Rybnika

Obchody Dnia Świadomości Autyzmu zwieńczy konferencja w Edukatorium Juliusz, zaplanowano ją na godzinę 17.00.

Pierwszy wykład pod tytułem „Autyzm – inny umysł, inne myślenie – stosowana analiza zachowania z osobami ze spektrum autyzmu” poprowadzi Beata Ignaczewska, certyfikowany terapeuta i superwizor behawioralny, pedagog specjalny, wykładowca na Uniwersytecie Akademii Medycznej w Gdańsku oraz na SWPS w Warszawie i Katowicach.

Drugi „Jak „ugryźć” Tadka niejadka? – sposób na zbilansowaną dietę w wybiórczości pokarmowej ” poprowadzi z kolei Aleksandra Pol, dyplomowany dietetyk kliniczny, wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Wstęp wolny.

autyzm

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj