Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Turystyki. Instytucje i działacze w województwie śląskim nagrodzeni [FOTO]

Facebook Twitter

Dziś Światowy Dzień Turystyki (27.09.). Także województwo śląskie włączyło się do obchodów tego święta. W Pocysterskim Zespole Pałacowo-Klasztornym w Rudach Raciborskich nagrodzono osoby i instytucje, które na co dzień swoją pracą przyczyniają się do rozwoju turystyki w swoich regionach.

Rozmawialiśmy z Adamem Wawocznym prezesem Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Adam Wawoczny: To dla nas ogromny zaszczyt organizowania tego wydarzenia w imieniu marszałka województwa śląskiego.

Radio 90: Śląsk turystyką stoi?

Adam Wawoczny: Tak, zgadza się, ale jeszcze wiele planów przed nami. Mam nadzieję, że turystyka biznesowa, indywidualna, grupowa będzie się rozwijała jeszcze bardziej. Lata turystyki jeszcze przed nami, zmieniamy obraz Śląska na zielone śląskie, takie, jakie ono jest.

Radio 90: Spotkało się ze sobą niemal całe środowisko z województwa śląskiego.

Adam Wawoczny: Tak, to środowisko nie ma za często możliwości, żeby się ze sobą spotykać, bo każdy na co dzień pracuje w swoich atrakcjach, produktach. Obsługuje turystów wtedy, kiedy wszyscy inni odpoczywają.

 

Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej

Radio 90: Dziś nagrodzono działaczy oraz przedstawicieli instytucji z branży turystycznej.

Adam Wawoczny: Tak, i to nie jest zwieńczenie całej działalności turystycznej, ale motywacja do dalszego działania. Nasza branża wykazała się wielką kreatywnością w czasach covidu, ona nie stanęła, a została przetransformowana. Dziś ta branża się nadal rozwija i łapie nowy oddech.

Radio 90: W trakcie swojego wystąpienia wspomniał Pan, że najwięcej marek jest w województwie śląskim.

Adam Wawoczny: Tak, najwięcej polskich marek turystycznych jest w województwie śląskim. Tak samo certyfikowanych produktów turystycznych. Dopowiem, że mamy obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO, to kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Wierzę, że jeszcze wiele przed nami.

Radio 90: Branża turystyczna w województwie śląskim jest ze sobą w stałym kontakcie na co dzień?

Adam Wawoczny: Oczywiście, na co dzień punkty informacji turystycznej są ze sobą w stałym kontakcie, wymieniają się wiedzą, doświadczeniem. Planujemy wspólnie cykliczne działania, festiwale, święta, rozwój marek. Staramy się zmieniać wizerunek województwa śląskiego choćby poprzez zawartą umowę z województwem warmińsko-mazurskim i ta współpraca pomiędzy nami rozkwita.

Radio 90: Wspomniał Pan, że turystykę tworzą ludzie, którzy, na co dzień pracują, ale też nie byłoby t możliwe bez środków finansowych.

Adam Wawoczny: Środki finansowe jak zwykle są bardzo istotne i zrozumienie celowości tych środków. Dziękujemy zarządowi województwa śląskiego i naprawdę należy tu podkreślić rolę marszałka Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałuży, którzy są ambasadorami tej turystyki i coraz więcej pieniędzy w tę turystykę lokują. Mamy nadzieję, że przyniesie to skutek, bo już wiemy, że tak się dzieje.

Na wydarzeniu głos w imieniu śląskich działaczy zabrał Tadeusz Papierzyński, na co dzień kierownik referatu promocji Urzędu Miasta w Wiśle.

Tadeusz Papierzyński, kierownik referatu promocji Urzędu Miasta w Wiśle

Tadeusz Papierzyński: Wielkie święto dla ludzi związanych z turystyką. Dla mnie był to wielki zaszczyt w takim właśnie gronie na prawdę ludzi mocno zasłużonych dla turystyki w naszym województwie po pierwsze się znaleźć, a po drugie w imieniu tych osób powiedzieć parę słów. Pomimo tych trudnych czasów, które dla turystyki ciągle się przewijają, jest dobry klimat dla turystyki w województwie śląskim. Są fajni, zaangażowani ludzie i tak naprawdę dobrze się działa dla turystyki w naszym województwie.

Tadeusz Papierzyński: Nasze województwo jest coraz bardziej rozpoznawalne w Polsce. My możemy być dumni z tego, że mieszkamy w województwie śląskim, tak różnorodnym też turystyczne. To też padło na tym spotkaniu, że mamy mocno rozpoznawalne cztery marki turystyczne w naszym województwie. Jak się ruszymy gdzieś w Polskę, to ludzie nas zaczynają postrzegać jako region mocno turystyczny.

Radio 90: Czym dla Ciebie jest otrzymana nagroda?

Tadeusz Papierzyński: Jest dla mnie mocno mobilizująca do dalszych działań, bo w turystyce jest przestrzeń nieograniczona, można ciągle szukać nowych form, pomysłów na realizację tych wszystkich możliwości, jakie nam daje nasz przepiękny region. Mam zamiar nadal tę turystykę rozwijać od tej malusieńkiej ojczyzny, jaką jest Wisła, poprzez Śląsk Cieszyński, Beskidy, całe województwo i tak naprawdę całą Polskę w tym momencie rozwijamy.

Radio 90: Na sam koniec naszej rozmowy- jaka jest Twoim zdaniem kondycja turystyki w województwie śląskim?

Tadeusz Papierzyński: Z perspektywy Wisły mogę się wypowiedzieć, bo tam pracuję i obserwuję przemiany turystyczne. Baliśmy się, że będzie gorzej. Baliśmy się, że pandemia nas mocno wyhamuje. Teraz nas mocno hamuje inflacja, wojna na Ukrainie, te wszystkie rzeczy, które się dzieją. Natomiast jest to na tyle silna gałąź i na tyle my się przyzwyczailiśmy do krótkich wyjazdów weekendowych, do wypadów jednodniowych, wędrowania po górach, aktywności na rowerach, że ja myślę, że u nas ta turystyka się obroni. My mamy ten plus w województwie śląskim, że jesteśmy licznym województwem i przyzwyczailiśmy się do jednodniowych wypadów czy to w Beskidy czy na Jurę Krakowsko-Częstochowską, czy do Krainy Górnej Odry i nie wyobrażamy sobie bez nich codzienności.

Na wydarzeniu był Przemysław Niedźwiecki.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj