Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Wcześniaka (17.11.) również w Rybniku!

Facebook Twitter

Warsztaty, spotkania, rozmowy, wykłady i szkolenia. Wszystko na temat wcześniaków w sobotę (17.11.) w rybnickiej bibliotece. To będzie I Rybnicki Bal Wcześniaka. Spotkanie, które balem jest z nazwy, jest poświęcone maluchom, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży.

Mówiła Radiu 90 Ewa Adamiec-Poniewierka, kierownik Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku:

Trzeba pamiętać, że wcześniak to nie jest mały dorosły, to jest dziecko, które może borykać się z różnymi problemami z uwagi na niedojrzałość wielu narządów może mieć problemy z oddechem, może wystąpić zaburzenia oddychania, nawet niewydolność oddechowa. Jest to związane z niewydolnością płuc.

W rybnickim szpitalu w ubiegłym roku na 1300 dzieci, urodziło się 81 wcześniaków. To wynik porównywalny do średniej europejskiej. Wiedza o wcześniakach ma być coraz większa, stąd w Rybniku stworzono specjalną stronę w internecie oraz przygotowano spotkanie w Światowym Dniu Wcześniaków. Zaproszenie kierujemy do wszystkich – mówi jeden z inicjatorek działań, Iwona Salawa:

Ten dzień jest dniem tak naprawdę dla wszystkich, jest okrzyknięty Balem Wcześniaka, natomiast nie tylko wcześniaki mogą się tam pojawić, bo zależy nam również na tym, żeby osoby, które do tej pory nie zderzyły się z tematem wcześniactwa dowiedziały się jak to wygląda i jak złożony jest to problem. To nie są dzieci, które są tylko maleństwami, że one urosną i będzie wszystko dobrze, to są dzieci z ogromnym spektrum problemów.

Spotkanie zaczyna się w sobotę (17.11.) o godz. 10.00 i potrwa do późnego popołudnia w budynku biblioteki przy Szafranka, dołączyć można w każdym momencie dnia.

I BAL WCZEŚNIAKÓW w Rybniku:

  • 10.00 – Rozpoczęcie. Podanie pytania konkursowego.
  • 11.00 – „ Kangurowanie, chustonoszenie, masaż Shantala – sposoby kształtowania więzi z dzieckiem” Barbara Salamon – Szympruch, doradca noszenia ClauWi, instruktorka masażu Shantala. Więcej TUTAJ.
  • 12.00 – „ Pielęgnacja oraz wczesne wspomaganie rozwoju niemowląt zgodnie z koncepcją NDT – Bobath ” mgr Katarzyna Czech, fizjoterapeuta dziecięcy, pedagog, terapeuta NDT- Bobath.
  • 13.00 – „ Wcześniactwo – co warto wiedzieć. Historia rybnickiego wcześniaka ” – Ewa Adamiec- Poniewierka, kierownik Oddziału Neonatologicznego WSS nr 3 w Rybniku, mgr Angela Marszolik, położna, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego.
  • 14.00 – Dogoterapia Katowice.
  • 15.00 – „ Programowanie żywieniowe ” mgr Robert Goluch, dietetyk.
  • 16.00 – „ Pierwsza pomoc dla malucha” Patryk Kaworek, ratownik medyczny.
  • 17.00 – Losowanie. Nagroda– Profesjonalna rodzinna sesja zdjęciowa: Cho No Tu na Foto Sylwia Wlazło, ul. Podmiejska 40, Rybnik. Fryzura: Salon Undercut, ul. Wodzisławska 75, Rybnik. Makijaż: Skaba Make-up, ul. Raciborska 245, Rydułtowy. Paznokcie: Elite Line Sandra Westerlich Kowalska, ul. Raciborska 17, Rybnik.
  • 18.00 – Zakończenie.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022