Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Wody w czasach pandemii

Facebook Twitter

Gdy dziś po raz kolejny będziecie myć ręce, pomyślcie o wodzie w waszych kranach. W Światowym Dniu Wody, obchodzonym 22 marca, gdy mycie rąk jest podstawowym zaleceniem w walce z koronawirusem, wciąż aktualny jest też apel o jej oszczędzanie.

fot.ivabalk/ pixabay.com

O wodzie trzeba myśleć jak o naszym najcenniejszym zasobie na Ziemi.

– słyszymy w Klubie Ekologicznym Gaja, który organizuje na Śląsku co roku na wiosnę konferencję dotyczącą wody, w tym roku z powodu pandemii, została przeniesiona:

Jeśli warunki pozwolą zapraszamy na obchody Światowego Dnia Wody 8 czerwca.

Obchodzony co roku 22 marca Światowy Dzień Wody ma na celu uświadomienie wszystkim, jak niezastąpiona jest woda w naszym życiu i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą utrata jej zasobów. Specjaliści zachęcają do bardziej wydajnego i racjonalnego korzystania z wody, co w znacznym stopniu może ograniczyć jej niedobór, a także przeciwdziałać powodziom, suszom czy zanieczyszczeniom. Nie możemy już dłużej pozwolić sobie na czekanie, bo każdy z nas ma tu do odegrania ważną rolę.

Około 40% mieszkańców Ziemi cierpi z powodu braku dostatecznej ilości wody. I sytuacja ta niestety będzie się pogarszać, gdyż robimy wiele, aby tak było. Kolejne raporty naukowe przedstawiające analizy dotyczące funkcjonowania życia w oceanach i wodach na lądzie są z roku na rok coraz bardziej niepokojące. Życie w wodach weszło w fazę wymierania, a wymieranie to jest spowodowane ingerencją człowieka. Główne źródła zagrożeń to zmiany klimatu, przełowienie naturalnych łowisk, zanieczyszczenie środowiska. Najbardziej przygnębiający jest fakt, że zmiany są obserwowane na całej planecie i tempo tych zmian cały czas przyśpiesza. Realizują się najczarniejsze scenariusze zawarte w raportach IPCC czy prezentowane przez różne ośrodki badawcze. Działania, które należałoby podjąć, aby powstrzymać niekorzystne procesy obejmują ostrą redukcję emisji gazów cieplarnianych, zatrzymanie przełowienia naturalnych łowisk, mapowanie i zmniejszenie dopływu zanieczyszczeń, w tym tworzyw sztucznych, nawozów rolniczych

– mówi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Woda jest niezbędna do utrzymania higieny, a ta odgrywa kluczową rolę w walce z koronawirusem. O myciu rąk mówią inspektorzy sanitarni na całym świecie, mówi Światowa Organizacja Zdrowia czy UNICEF.

Mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych przed koronawirusem oraz wieloma infekcjami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jakie kroki powinni podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom

– powiedział Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF.

fot.drfuenteshernandez/ pixabay.com

W wielu regionach świata, dzieci, rodzice, nauczyciele, pracownicy medyczni i inni członkowie społeczności nie mają dostępu do urządzeń sanitarnych w domach, ośrodkach medycznych, szkołach czy gdziekolwiek indziej. Według ostatnich danych:

40% światowej populacji (czyli 3 mld ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych w domu. W najuboższych krajach stanowi to nawet 75% ludności.

47% szkół na świecie, w których uczy się 900 mln dzieci, nie ma sanitariatów.

16% ośrodków medycznych, czyli co szósty, nie ma toalet lub urządzeń sanitarnych.

– czytamy na stronie www.unicef.pl.

A my przypominamy instrukcję i powtarzamy w Radiu 90: solidnie, dokładnie myj ręce!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj