Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Świerklany: Buk Sobieskiego przestanie być pomnikiem przyrody?

Facebook Twitter

W środę (21.07.) zakończyły się konsultacje społeczne przed podjęciem ostatecznej decyzji, by buk Sobieskiego w Świerklanach pozbawić statusu pomnika przyrody. Drzewo, a właściwie to co z niego zostało, rośnie na prywatnej działce przy ulicy Kościelnej.

Konsultacje to kolejny krok w tej sprawie, już w listopadzie zeszłego roku właściciele ogrodu, w którym stoi okazały buk wnioskowali o działania, bo mimo zabezpieczeń- konary były podwiązane linami- drzewo stanowiło niebezpieczeństwo i w każdej chwili mogło runąć, np. na dom. W połowie czerwca tego roku, odłamała się część korony od strony wschodniej, resztę trzeba było przyciąć, bo jak powiedział mi Piotr Pustelnik kierownik referatu gospodarki przestrzennej, komunalnej i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Świerklanach, drzewo utraciło statykę.

W dniu 14.06.2021r. pomimo wcześniej podejmowanych działań zabezpieczających drzewo przed rozłamaniem, nastąpiło samoistne odłamanie się części korony drzewa (co najmniej 2 dużych konarów wraz z wyłamaniem części przewodnika – pnia) od strony wschodniej. Powyższe zdarzenie spowodowało utratę statyki drzewa i powstanie poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników działek i istniejącej zabudowy znajdującej się w zasięgu pozostałej części korony drzewa. W związku z powyższym konieczne było podjęcie decyzji o natychmiastowej redukcji pozostałej części korony drzewa do tzw. „świadka„. Wyżej opisane konieczne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców, spowodowały utratę wartości przyrodniczej i krajobrazowej drzewa.

– czytamy w projekcie uchwały.

Zgodę, aby to co zostało pozbawić statusu pomnika przyrody, wydała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Teraz uchwała trafi na najbliższe obrady Rady Gminy w Świerklanach i buk Sobieskiego zostanie zwykłym drzewem. Według planów właścicieli działki- jak powiedział Radiu 90 Piotr Pustelnik- nie będzie zupełnie wycinany, zostanie pień, jako pamiątka historii.

Według legendy pod koroną buka przy Kościelnej miał odpoczywać Jan III Sobieski, podczas marszu pod oblężony Wiedeń w 1683 roku, inna legenda głosi, że król Sobieski miał posadzić to drzewo wracając z Wiednia. Wiek buka szacuje się na około 340 lat, obwód drzewa wynosi 718 cm. Status pomnika przyrody ma już blisko 60 lat, uzyskał go latem 1962 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024