Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Świerklany mają mobilny pyłomierz

Facebook Twitter

Mobilny pyłomierz jest już na wyposażeniu świerklańskiego Urzędu Gminy. Urządzenie w szybki sposób bada jakość powietrza, został stworzony przez śląskich inżynierów.

fot. swierklany.pl

Mobilny pyłomierz, czyli łatwe w obsłudze, kompaktowe urządzenie służy do pomiaru stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Dzięki współpracującej z nim prostej aplikacji, wgrywanej na smartfon, w kilka chwil sprawdzana jest jakość powietrza w danym miejscu. Pyłomierz został stworzony przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Dokonuje pomiarów pyłu zawieszonego frakcji PM1, PM2,5 oraz PM10, a także temperatury otoczenia, wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego. Urządzenie posłuży do celów edukacyjnych.

Urządzenie posłuży do celów edukacyjnych, a jego zadaniem będzie zainteresowanie przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych tematem zanieczyszczenia powietrza. Już w styczniu gminny ekodoradca spotka się z dziećmi i młodzieżą, by wspólnie zbadać stan naszego powietrza.

fot. swierklany.pl

Zakup pyłomierza był możliwy dzięki udziałowi Gminy Świerklany w projekcie zintegrowanym LIFE pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, dofinansowanego z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kontakt z ekodoradcą w UG Świerklany: tel. (32) 432 75 33, email: [email protected]

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023