Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Świerkosz w Radiu 90: Dzięki zbiórce chcemy uświadomić uczniom w jakiej sytuacji znaleźli się ludzie na granicy

Facebook Twitter

W Rybniku trwa zbiórka darów dla dzieci i dorosłych migrantów. Do 15 listopada zbierane są ciepłe buty, odzież termiczna, środki higieniczne. W akcję zainicjowaną przez Rybnicką Radę Kobiet włączyła się Młodzieżowa Rada Miasta, zaangażowały się również placówki oświatowe.

Mówi zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz, który był porannym gościem Radia 90:

Wojciech Świerkosz: Ta akcja ma dwojaki charakter. Po pierwsze my staramy się pomóc ludziom, którzy z pewnością się na tej granicy pojawią i być może za jakiś czas po polskiej stronie. Z drugiej strony proszę pamiętać, że ta akcja odbywa się w szkołach. Drugim zasadniczym celem ma być to, aby uświadomić dzieciom i młodzieży w Polsce, w jak trudnej sytuacji są ich rówieśnicy. Chcemy przygotować też ich na to, co być może będzie działo się u nas w kraju.

Kilka dni temu budynek Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika został podświetlony na zielono. W ten sposób Rybnik podobnie jak wiele innych miast w kraju wyraziło swoją solidarność z migrantami. Wczoraj rybnicki radny Andrzej Sączek apelował do władz miasta, by w imię solidarności z obrońcami granic Polski podświetlić budynki miejskie na biało-czerwono:

Radio 90: Czy miasto podświetli budynki w kolorze biało-czerwonym?

Wojciech Świerkosz: Niedługo wszystko będzie w kolorach biało-czerwonych, ponieważ zbliżamy się do święta 11 listopada. Bardzo się cieszę, że radny Sączek jest już gotowy do świętowania tego święta. Jestem wewnętrznie rozdarty, bo z jednej strony mam świadomość, że te granice będą uszczelniane, a z drugiej strony narasta świadomość tego, że po drugiej stronie będzie ten problem coraz większy, prędzej czy później będzie musiało dojść do jakiegoś przesilenia. Zielone światło zostało zapalone w geście solidarności, na 11 listopada myślę, że będzie.

Zbiórka darów prowadzona jest w rybnickich przedszkolach i szkołach, a także w hali sportowej w Boguszowicach. Potrwa do połowy listopada.

Posłuchaj całej rozmowy Arkadiusza Żabki z porannym gościem Wojciechem Świerkoszem:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023