Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka. Czy w połowie stycznia słyszymy już śpiew ptaków?

Facebook Twitter

Ludowe porzekadło mówi, że "święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka". Świętej Agnieszki w kalendarzu było wczoraj (21.01.), więc nasłuchujemy i próbujemy wyjaśnić o co chodzi. A chodzi o górniczka.

fot.ulamae1/ pixabay.com

Ludowe porzekadło mówi, że „święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka”. Świętej Agnieszki w kalendarzu było wczoraj (21.01.) więc dziś w Radia 90, nasłuchujemy…

Tak brzmi skowronek. W tym roku styczeń jest prawdziwie zimowy: mamy śnieg, mamy mrozy, więc pytanie brzmi: czy zasypani śniegiem słyszymy już śpiew ptaków?

Święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka

Czy to prawda? Czy w styczniu słychać pierwsze śpiewy o poranku? Z mitem rozprawia się dr Jacek Betleja, ornitolog z działu przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu:

Jacek Betleja: Tej zimy nie obserwujemy jeszcze przylatujących skowronków, choć w te cieplejsze, poprzednie zimy, zdarzało się, że pod koniec stycznia obserwowaliśmy podlatujące skowronki, które być może już rozpoczynały wędrówkę. Teraz to się jeszcze nie dzieje.

Przysłowie pochodzi z czasów gdy zimy były z reguły śnieżne i zimne, o jakie więc skowronki chodzi?

Jacek Betleja: Może to nie chodziło o te skowronki, które są powszechnymi ptakami w Polsce wiosną i latem, ale o inny gatunek skowronka, który w te śnieżne i mroźne zimy u nas mógł się pojawiać i przylatywać z północy, ze wschodu, z takimi ciężkimi mrozami, które je stamtąd przegoniły. To jest ptak, który podobnie się zachowuje do naszego skowronka,  o wdzięcznej nazwie: górniczek. To gatunek, który pokazuje się przelotnie, zimą, kiedyś był obserwowany na Górnym Śląsku, ale od wielu lat, nie mamy stwierdzeń tego gatunku. Jedyne obserwacje górniczka w Polsce notowane są na Podlasiu, tamtejsi ornitolodzy pokazują zdjęcia zgromadzonych górniczków na śniegu, które podlatują też w stadach i może to kojarzyć się właśnie z nadejściem ciężkich mrozów. Wygląda to tak jakby były wypuszczone z tego przysłowiowego mieszka.

Jak brzmi górniczek? Posłuchajcie:

Śpiewy ptaków to odległa perspektywa?

Jacek Betleja: No nie, z reguły mamy już pierwsze skowronki, które przylatują w drugiej połowie lutego, wtedy  one sobie podśpiewują. Natomiast możemy czekać na pierwsze śpiewy gatunków, które są osiadłe, zostają z nami na zimę. Jeśli tylko trochę się ociepli i wyjrzy słońce, to zaczynają podśpiewywać: kosy, dzwońce, bogatki, modraszki… Tych głosów zwiastujących wiosnę, możemy oczekiwać najwcześniej.

Co wy na to?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2021