Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święta na świecie. Wszystko zaczyna się od obiadu

Facebook Twitter

W Wielkiej Brytanii 24 grudnia jest pasterka, o północy. I to w zasadzie jedna z niewielu wspólnych tradycji dla polskich i brytyjskich świąt Bożego Narodzenia. Na wyspach choinki stroją już 1 grudnia. A świętowanie rozpoczyna się 25 grudnia od uroczystego rodzinnego obiadu.

fot.Gellinger/ pixabay.com

Opowiedział nam o tym nauczyciel języka angielskiego w Polsce, Kieron Curtis z Anglii.

Zazwyczaj jest o drugiej, 14.00 i wygląda podobnie, tak jak w Polsce, ale my jemy indyka, to jest główne danie. Natomiast u nas święty Mikołaj przynosi prezenty, przez komin, otwieramy je rano, przed świątecznym obiadem. Zazwyczaj wszyscy są razem, czasami jednak ludzie transportują te prezenty, tam gdzie są inni: rodzin, kuzyni. Teraz gdy jestem dorosłym to lubię oglądać radość u dzieci, kiedy otwierają prezenty.

-mówi Kieron Curtis, uczący w szkole językowej Pascal Connect.

Jest jeszcze jedna charakterystyczna dla Brytyjczyków bożonarodzeniowa tradycja. To Christmas cracker, prezent z żartem w środku. Posłuchaj szczegółów:

A jak wygląda drugi dzień świąt w Wielkiej Brytanii? To jest dzień na sport, mężczyźni oglądają mecze a kobiety idą na zakupy– opowiada nam Kieron:

„Boxing day” mają też w Australii, też 26 grudnia:

Jest wielki dzień sportu, zaczynają się wyścigi jachtów. Ważny jest też mecz krykieta. W drugi dzień jest wyprzedaż w sklepach, tak jak „Black Friday”. 

dodaje Scott Tattam z Australii. Tam świętowanie zaczyna się 24 grudnia, wygląda jednak inaczej niż w Polsce:

Każde miasto ma koncert, kolędy przy świecach, to jest dla rodziny, dla młodzieży. 24 grudnia jest duża impreza. Pub albo dyskoteka. (…) Mikołaj przychodzi w nocy, więc rano 25 grudnia są prezenty. 

Boże Narodzenie w Australii jest latem:

Jest lato, ale to jest prawie to samo. W centrum handlowym jest dużo dekoracji, mamy choinkę. Wszystko jest to samo, chociaż niektórzy nie chcą jeść ciepłego jedzenia. Jedzą owoce morza, sałatki, zimną szynkę. (…) Po śniadaniu idziemy na plażę. Mój kuzyn ma tradycję, że mają świąteczne śniadanie na plaży, z szampanem!

Merry Christmas! Wesołych Świąt!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022