Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święta we „Wspólnym Stole” w Rybniku. Kiedy można tam przyjść?

Facebook Twitter

Osoby bezdomne i potrzebujące mogą przyjść po jedzenie w Wigilię oraz w oba świąteczne dni w godzinach od 10.00 do 14.00. A przypomnijmy: społeczna kuchnia przy Zebrzydowickiej działa od dwóch miesięcy. W okresie przed Bożym Narodzeniem fundacje, wolontariusze, osoby prywatne, przedsiębiorcy współpracują, by przygotować świąteczne jedzenie dla osób, które nie mogą celebrować świąt we własnym domu.

W Rybniku od dwóch miesięcy działa społeczna kuchnia. „Wspólny stół” dostępny jest dla każdego – przede wszystkim dla osób ubogich i bezdomnych, ale także dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się zaangażować w pomoc innym.

Jak to wygląda w praktyce?

Od kilku dni we „Wspólnym Stole” trwa wielkie gotowanie. Seniorki i seniorzy, skupieni wokół dwóch rybnickich organizacji pozarządowych przygotowują świąteczne potrawy dla tych, którzy nie mogą celebrować Świąt Bożego Narodzenia we własnym domu. Produkty spożywcze dostępne są dzięki umowie zawartej przez Fundację „Byle do Wiosny” z Bankiem Żywności, z kolei warsztaty kulinarne prowadzą pracownicy i wolontariusze Superfundacji. Przygotowywane potrawy są nie tylko smaczne, ale również zdrowe – Rybnik uczestniczy w międzynarodowym projekcie StratKIT+, współfinansowanym z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego, którego celem jest uczynienie posiłków publicznych bardziej zrównoważonymi.

Staramy się, aby przygotowywane we „Wspólnym Stole” posiłki wpisywały się w cele zrównoważonego rozwoju. Nie używamy glutaminianu sodu, naturalny smak potraw wydobywamy przy użyciu ziół i przypraw naturalnych. Dbamy o prawidłową podaż białka i obecność dużej ilości warzyw w każdym posiłku. Uczymy też seniorów, jak przygotowywać potrawy bezglutenowe i bez laktozy

– mówi Agnieszka Siedlaczek z Superfundacji, która regularnie gotuje z seniorami.

Seniorki- wolontariuszki/ fot. W. Troszka/ rybnik.eu

Programy pomocy żywnościowej też mogą być zrównoważone. Mamy wpływ na transport produktów i dystrybucję posiłków. Nie używamy naczyń jednorazowych – zupy na wynos przekazujemy osobom bezdomnym w słoikach (zbiórkę „krauz” i słoików uruchomili pracownicy rybnickiego magistratu). Wreszcie – już samo ratowanie jedzenia z krótkim terminem przydatności do spożycia czy odzyskiwanie go z rynku – jest działaniem na rzecz zrównoważenia – przekonuje Monika Kubisz, koordynatorka projektu StratKIT+.

Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu twórczyń koncepcji Wspólnego Stołu – Alicji Wolanin i Zuzannie Hyrczy, udało się pozyskać darczyńców – przedsiębiorców, którzy wpierają finansowo i rzeczowo kuchnię społeczną. Do akcji włączyło się też Hospicjum Domowe im. Rafała Kalinowskiego oraz nowo powstałe Stowarzyszenie Pomocownia.

Nasze marzenie o połączeniu sił wielu instytucji i organizacji działających na rzecz osób w kryzysie bezdomności, przedsiębiorców i zwykłych mieszkańców właśnie się spełnia

– podsumowuje Barbara Kazana z Ośrodka Pomocy Społecznej.

Alicja Wolanin oraz Zuzanna Hyrcza

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj