Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święto filmów żeglarskich JachtFilm ponownie w Rybniku!

Facebook Twitter

Niezapomniana atmosfera, żeglarski klimat i unikalne, niedostępne często nigdzie indziej filmy o morskich przygodach – tak było przez ostatnie lata, gdy Teatr Ziemi Rybnickiej wypełniony został wpierw przez dzieci, a potem przez dorosłych. Na bazie dwóch ostatnich edycji, program festiwalu został rozszerzony i wzbogacony o dodatkowe atrakcje.

fot. mat. prasowe

Tegoroczny śląski JachtFilm Festiwal odbędzie się 29 i 30 marca w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Festiwal podzielony jest na dwie części: poranną dla szkół i dzieci oraz popołudniowo/wieczorną dla wszystkich zainteresowanych.

W części porannej dla zorganizowanych grup szkolnych zaprezentowane będą filmy młodzieżowe oraz z prezentacja Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Program prowadzi rybnicki klub żeglarski TS Kuźnia, a prezentacje poprowadzą trenerzy klubu: Agata Mrugalska, Mirosław Małek oraz Jacek Błaszczyk.

W częściach popołudniowych, pokazanych zostanie 10 filmów, a pokazy uświetnią spotkania i prelekcje znanych gości specjalnych – żeglarzy, sportowców, podróżników oraz pasjonaci wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Zaproszonymi gośćmi są m.in.:

  • Kpt. Szymon Kuczyński – kapitan jachtowy, zasłynął samotnym dwukrotnym okrążeniem kuli ziemskiej w tym ostatni raz non-stop bez zawijania do portów na pokładzie najmniejszego w historii światowego żeglarstwa 6,5 metrowego jachtu. Wcześniej zasłynął samotnym rejsem przez Atlantyk na własnej konstrukcji mini jachcie Setka. Laureat wielu prestiżowych nagród w kraju i zagranicą. W sobotę zaplanowane jest specjalne spotkanie i prezentacja dla widzów.
  • Kpt. Janusz Zbierajewski – Zawodowy kapitan, od pół wieku pływa po morzach i oceanach. Jest jedną z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i cenionych postaci w polskim środowisku żeglarskim. Największe uznanie zdobył jako kapitan prowadzący rejsy na żaglowcu Zawisza Czarny w ramach projektu rejsów z niewidomymi „Zobaczyć Morze”. Wspaniały gawędziarz z olbrzymim poczuciem humoru.

Podczas festiwalu, w piątek (29.03.), ponownie odbędzie się Gala Carbonów i zostaną wręczone Śląskie Nagrody Żeglarskie. Nagrody reaktywowane w zeszłym roku po wielu latach mające na celu uhonorowanie najważniejszych postaci, osiągnięć i wydarzeń żeglarskich w minionym roku. W sobotę (30.03.) dodatkowo odbędzie się przegląd filmów amatorskich w ramach projektu A Może Kręci Mnie – będzie można zobaczyć kilka krótkich filmów nakręconych przez pasjonatów żeglarstwa i sportów wodnych podczas swoich wypraw i przygód. Filmy zostały wyselekcjonowane przez profesjonalnych filmowców i krytyków.

W programie wydarzenia znajdują się atrakcje dla widzów: wystawy zdjęć, stoiska informacyjne klubów i organizacji wodnych oraz konkursy biletowe z bardzo atrakcyjnymi nagrodami np. sprzęt żeglarski, kursy żeglarskie, bilety na spływy kajakowe, deski SUP, vouchery na skutery wodne i pielęgnację sprzętu, odzież żeglarska, książki.

Program festiwalu:

PIĄTEK: 29.03
– godz. 10.00 – 13.00 – seans dla szkół, pokazy zamknięte
– godz. 18.00 – 22.00 – seanse filmowe
– ok godz. 20.00 – Gala Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2018

SOBOTA: 30.03
– godz. 13.00 – 14.00 – przegląd filmów amatorskich A Morze Kręci Mnie
– godz. 14.00 – 15.00 – spotkanie z Szymonem Kuczyńskim
– godz. 15.00 – 22.00 – seanse filmowe

Filmy:

PIĄTEK 29 MARCA – godz. 18.00 – 22.00

  • Żeglarze z bloków / Wielka Brytania / 2017 / 45 minut
  • Przylądek Horn/ Austria / 2009 / 38 minut
  • Żeglujące głowy / Polska / 2018 / 10 minut
  • Pośród fal / USA / 2016 / 85 minut

SOBOTA 30 MARCA – godz. 15.00 – 22.00

  • Architekt / USA / 2017 / 35 minut
  • Jerzy i Jerzy na jeziorach / Polska / 2018 / 27 minut
  • Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird / USA/ 1936-2014/ 30 minut
  • Bezwzględny / Anglia / 2017 / 50 minut

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2021