Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Święto Konstytucji 3 Maja w regionie bez oficjalnych uroczystości

Facebook Twitter

Święto Konstytucji 3 Maja w regionie bez oficjalnych uroczystości. Kameralne obchody zaplanowano w większości miast.

W Rybniku nie będzie uroczystego apelu na rynku ani przemarszu przez miasto. Nie będzie, bo nie może być w związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Majowe święto zostanie jednak uczczone wywieszeniem flag państwowych w reprezentacyjnych punktach miasta. Miejsca, w których zwyczajowo podczas oficjalnych uroczystości delegacje składają kwiaty, zostaną symbolicznie przystrojone. Kwiaty położone zostaną pod pamiątkowymi tablicami przy rybnickim ratuszu oraz przed pomnikiem Jana Pawła II, zostaną też położone przed znajdującą się w bazylice tablicą poświęconą pamięci „Pomordowanych na Wschodzie”. 3 maja o godzinie 12.00 w rybnickiej bazylice odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. W świątyni tej jednorazowo może przebywać nie więcej niż 100 osób.

W Wodzisławiu zrezygnowano z przemarszu delegacji pod pomnik Bohaterów Powstań Śląskich wraz ze złożeniem kwiatów, zabraknie także defilady kompanii honorowej Jednostki Strzeleckiej 2023 oraz Wodzisławskiej Majówki z Historią. O godz. 11:30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny. Można wziąć w niej udział za pośrednictwem internetu. W świątyni może przebywać jednorazowo do 45 osób.

W Rydułtowach obchody nie będą huczne, w bardzo małym gronie przedstawicieli władz miasta zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem przy Urzędzie Miasta, na Ścieżce Powstań Śląskich i mogile poległych Powstańców. Msza za Ojczyznę zostanie odprawiona o godzinie 10:30 w kościele pw. Św. Jerzego w Rydułtowach.

W Pszowie też kameralnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W tym roku nie będzie uroczystego przemarszu w towarzystwie orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, organizacji pozarządowych oraz zaproszonych delegacji. O 10.30 w bazylice NNMP zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. Wezmą w niej udział władze miasta. Po Mszy św. burmistrz wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej na czele z przewodniczącą złożą kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2020