Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święto ogniowe w Żorach. Mieszkańcy w dziękczynno-błagalnej procesji idą ulicami miasta [WIDEO, FOTO]

Facebook Twitter

Święto ogniowe w Żorach - to tradycja, która liczy sobie już ponad 300 lat. Tłumy mieszkańców przeszły ulicami miasta w niezwykłej procesji.

Święto ogniowe w Żorach

Święto ogniowe w Żorach – procesja ulicami miasta

To niezwykła tradycja.  Święto Ogniowe w Żorach odbywa się już po raz 322.  Uliczkami żorskiej Starówki przechodzi  uroczysta procesja rozświetlona blaskiem płonących pochodni.

Geneza tego żorskiego święta sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Zniszczony został rynek, przyległe do niego ulice, a także wnętrze i nowa kopuła kościoła św. Filipa i Jakuba. Część mieszkańców w krótkiej chwili straciła dorobek całego życia. Pożar miał tragiczne skutki.

Na jeszcze świeżym rumowisku żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. Wznosili modły do Boga, prosząc o odwrócenie od nich klęski pożaru. Jednocześnie przyrzekli, że corocznie będą uczestniczyli w procesjach po ulicach miasta. Od tego czasu, po wieczornej, uroczystej mszy św. mieszkańcy uczestniczą w procesji z pochodniami wokół żorskiego rynku.

To dla nas bardzo ważne wydarzenie – mówili Robertowi Krzyżaniakowi, reporterowi Radia 90 mieszkańcy Żor.

Wydarzeniu towarzyszą liczne dodatkowe atrakcje. To między innymi – w tym roku – pokaz laserów i pirotechniki oraz tradycyjny bieg ogniowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024