Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święto Ogniowe w Żorach. W tym roku mniej uroczyste, ale tak samo ważne [WIDEO]

Facebook Twitter

Święto Ogniowe w tym roku, nie tak uroczyste, jak do tej pory, bez procesji z pochodniami. Tradycja pielęgnowana w Żorach od ponad 300 lat, będzie miał miała nieco inny wymiar. Wszystko w związku z ograniczeniami nałożonymi przez epidemię koronawirusa.

Zazwyczaj, po mszy w kościele, żorzanie z pochodniami brali udział w uroczystej procesji ulicami miasta, w ostatnich latach rozgrywany był także Bieg Ogniowy. Dzisiaj, we wtorek 11 maja o godzinie 19:30 odprawione zostanie jedynie nabożeństwie w kościele pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba. Mieszkańcy żorskiej starówki poproszeni zostali o przyozdobienie okien w tym dniu i zapalenie w nich świec bądź innych światełek.

Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu co roku, właśnie 11 maja, uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. Zazwyczaj biorą w niej udział setki mieszkańców Żor oraz gości z innych miast. Jednak obecnie, w związku z epidemią COVID-19 i związanymi z nią ograniczeniami nie jest to możliwe.

Jest mi niezmiernie przykro, że nie możemy wszyscy razem pielęgnować pięknej tradycji Święta Ogniowego. Jednak z uwagi na naszej wspólne bezpieczeństwo proszę mieszkańców, by w tym roku nie brali udziału w mszy i procesji z okazji Święta Ogniowego

– mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Zwracam się z prośbą do mieszkańców żorskiej Starówki, by 11 maja przyozdobili swoje okna oraz zapalili w nich świece lub inne światełka, by w ten sposób bezpiecznie uczcić Święto Ogniowe –

dodaje Prezydent Żor.

Tegoroczne, wyjątkowo skromne obchody Święta Ogniowego, rozpocznie msza święta w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach o godzinie 19:30. Ilość osób, które będą mogły wziąć udział w mszy, będzie zależała od obowiązujących w tym dniu przepisów. Zachęcamy do oglądania mszy na żywo w Internecie, na stronie parafii www.filipjakub.pl.

Tak wyglądała procesja ogniowa w roku 2019:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj