Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święto Piosenki Artystycznej w Rybniku. Ruszyła OFPA 2022

Facebook Twitter

Eliminacjami do Konkursu Krajowego w Fundacji Elektrowni Rybnik zainaugurowano 26. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej. W dwudniowych przesłuchaniach bierze udział ponad 100 uczestników z całego kraju.

Dziś (23.09.) przysłuchiwał się im Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z Michałem Leśniakiem, Magdą Słowik, Michałem Żuczkowskim oraz Alicją Wejer:

Radio 90: Alicjo, zaczarowałaś wszystkich. Alicja w krainie dźwięków.

Alicja Wejer: Bardzo mi miło, starałam się, chociaż jestem trochę chora, jeśli nie powiedzieć bardzo chora. Starałam się skupić na emocjach, na tym, co chcę przekazać.

Alicja Wejer, uczestniczka 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022

Radio 90: Już po?

Michał Żuczkowski: Tak, już po. Miałem podejście dwa lata temu i wtedy dostałem się do finałowej 10. Ja po prostu chcę grać, chcę się pokazywać. Dlaczego OFPA? Jest to dobry festiwal, więc warto wziąć po prostu w nim udział.

Michał Żuczkowski, uczestnik 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022

Jak to się stało, że tutaj jestem? Chciałem spróbować swoich sił.

Zawsze to było naszym marzeniem, żeby tutaj przyjechać. Absolutnie.

Michał Leśniak, Anna Słowik, uczestnicy 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022

Wybór dziesięciu najlepszych młodych artystów do Finału Konkursu Krajowego nie będzie łatwy – przyznaje jedna z jurorek Joanna Lewandowska, laureatka OFPY z 2014 roku:

Joanna Lewandowska: Mamy trudne zadanie. Naprawdę nie chcę tutaj kokietować, ale nie wiem, jak my dziesięciu uczestników wybierzemy z tych uczestników, ponieważ naprawdę poziom jest wysoki i to jest nierealne. To będzie trudne popołudnie i wieczór z pytaniem, kogo wybrać. Dzisiaj jury mają trudniejsze zadanie, bo nie za mojej kadencji nie było aż tylu osób. Lubię zdanie „scena weryfikuje” i zobaczymy, co się dalej będzie działo z tymi osobami. Ja bym chciała, żebyśmy wybrali ludzi, którym ten konkurs pomoże, ta suma pieniędzy – nie oszukujmy się – pomoże.

Joanna Lewandowska, laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej OFPA w 2014 roku

Dumnie wkroczyliśmy w drugie ćwierćwiecze – mówi Katarzyna Dutkiewicz prezes Fundacji Elektrowni Rybnik:

Katarzyna Dutkiewicz: Cieszy nas ogromnie, że mogliśmy bez przeszkód to wydarzenie przygotować w tym roku i przede wszystkim cieszy nas również to, że wkroczyliśmy z tą wczorajszą inauguracją w nowe drugie ćwierćwiecze festiwalowe. Jak pamiętamy, w ubiegłym roku był piękny jubileusz 25-lecia, tymczasem już 26. edycja. Wszystkich na pewno łączy radość z tego naszego spotkania, spotkania bezpośredniego, ponieważ jak wiadomo, w tych realiach covidowych z tym bywało najtrudniej. Brakowało tych bezpośrednich spotkań, interakcji. Cieszymy się zatem ze wspólnego czasu i z tego wielkiego święta piosenki artystycznej w Rybniku.

Katarzyna Dutkiewicz, prezes Fundacji Elektrowni Rybnik

OFPA to także doskonałe koncerty, odbywające się w siedzibie Fundacji Elektrowni Rybnik i w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wystąpi między innymi Edyta Geppert, Anna Jurksztowicz oraz Mietek Szcześniak.

Harmonogram 26. OFPA 2022

  • Czwartek/piątek, 22 i 23 września

Eliminacje Konkursu Krajowego
Udział biorą wykonawcy z całego kraju.
Przesłuchania otwarte dla publiczności, wstęp wolny.

  • Sobota, 24 września

Finał Konkursu Krajowego 26. OFPA 2022
Minirecital Laureatki 25. OFPA Aleksandry Tockiej
Koncert Edyty Geppert z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka) według scenariusza i reżyserii Piotra Loretza.

  • Niedziela, 25 września

Koncert Laureatów 26. OFPA 2022
Koncert galowy „Dziękuję, nie tańczę…” w wykonaniu Anny Jurksztowicz z zespołem oraz gościnnym udziałem Mietka Szcześniaka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023