Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święto Ziemi w Żorach: Farma wertykalna, nasadzenia i wiele innych wydarzeń wśród przyrody [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

To było prawdziwe Święto Ziemi. Obchodzili je w wyjątkowy sposób uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Żorach.

święto ziemi

Święto Ziemi w Żorskiej SP 16 obchodzono cały tydzień

Trudno wymienić jak wiele wydarzeń zorganizowano. Było i sprzątanie terenu wokół placówki, były wykłady, zbiórki makulatury. Nie zabrakło zajęć związanych z nowymi nasadzeniami.

tydzień ziemi

Święto Ziemi była okazją by pokazać jak wygląda farma wertykalna

Katarzyna Jakubik dyrektor SP 16 w Żorach podkreśla, że podczas zajęć uczniowie często korzystają z terenów zielonych wokół placówki.

Katarzyna Jakubik: Obchody Dnia Ziemi. Odbywał się również konkurs powiatowy przyrodniczo ekologiczny, gdzie propagowaliśmy też famę wertykalną, którą posiadamy. Na terenie szkoły, teren zielony to jest taki nasz mocno rozbudowany ogród wykorzystywany do hortiterapii, czyli takiej terapii przez ogród. Jesteśmy szkołą integracyjną, mamy uczniów niepełnosprawnych i na zajęciach rewalidacyjnych ten ogród jest wykorzystywany. Będziemy mieć na pewno też na terenie zielonym obchody Dnia Dziecka z wykorzystaniem tej infrastruktury zielonej. I czekamy na realizację projektu budżetu obywatelskiego, bo wygrał nasz projekt w budżecie obywatelskim. Będziemy tutaj poszerzać infrastrukturę i tworzyć takie zielone miejsce spotkań.

Farma wertykalna – zielone przerwy dla uczniów

Szkoła chwali się, ze jest jedyną w Polsce placówką, gdzie uczniowie podczas przerw mogą jeść to, co zostało wyhodowane w farmie wertykalnej. Na specjalnym podkładzie rosną z nasion liście różnych warzyw. Całego procesu doglądają uczniowie. Później mogą spróbować to, co wyrosło – tłumaczy Nadia Biegała, przewodnicząca Rady Uczniów w SP 16.

Natalia Biegała: Dbają uczniowie. Co tydzień w piątek na długich przerwach 15-minutowych, te mikro liście są zbierane, rozstawiane tutaj na holu. Można się poczęstować, spróbować.

Radio 90: Jakie smaki, jakie roślinki są?

Natalia Biegała: Mamy gorczycę, która jest naprawdę pikantna w smaku. Liście roślinki, ale często gości też u nas kukurydza. Bardzo ciekawe, że liście kukurydzy są bardzo słodkie w smaku. Nasi uczniowie się co tydzień dowiadują nowych smaków.

Oczywiście podczas zajęć nie mogło zabraknąć czegoś dobrego do skosztowania. Kanapki z dużą ilością warzyw – to była podstawa. Ale nie tylko.

Więcej o wydarzeniu będziecie mogli posłuchać na antenie Radia 90 w programie Eko Patrol Radia 90 w najbliższa sobotę 29 kwietnia. Początek po godzinie 7.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj