Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Swoboda w Radiu 90: Wymazy wykonuje prywatna firma, nie mamy wpływu na jej organizację pracy na terenie szpitala

Facebook Twitter

W sznurze samochodów w punktach drive trhu stoją pacjenci, którzy przyszli pieszo i czekają na test na obecność koronawirusa. W mrozie stoją nawet godzinę. Takie obrazki od kilku dni można obserwować w Raciborzu na parkingu przed Szpitalem Rejonowym.

To jedyny w powiecie raciborskim punkt, gdzie można wykonać taki test. Wykonuje je prywatna firma, która podpisała umowę z NFZ. O niełatwej sytuacji w jakiej znaleźli się mieszkańcy Arkadiusz Żabka rozmawiał z Grzegorzem Swobodą, starostą raciborskim porannym gościem Radia 90:

Grzegorz Swoboda: My jako szpital nie odpowiadamy za wymazy, jest to firma która tylko wynajmuje pomieszczenia jeśli chodzi o testowanie na naszym terenie, stąd rozmowa wczoraj, bo codziennie raportujemy jeśli chodzi o dyrektora Rudnika, straż musi jeszcze dodatkowo postawić dwa kontenery, tak żeby ludzie którzy przychodzą bezpośrednio do szpitala czy na wymazy w tej trudnej sytuacji mogli się troszkę zagrzać, ilość badanych osób zwiększa się szybko i stąd te kolejki, tak jak mówię jest to prywatna firma, która bezpośrednio ze szpitala tylko wynajmuje.

O ile starostwo nie ma wpływu na organizację wymazów przed raciborskim Szpitalem Rejonowym, o tyle ma wpływ na funkcjonowanie placówki. W tym roku powiat chce przeprowadzić szereg inwestycji:

Grzegorz Swoboda: Podjęliśmy rękawicę jeśli chodzi o budowę SOR-u, to już trwa, ponad 10 milionów na inwestycje, przygotowujemy finalnie już termomodernizację szpitala to ponad 22 miliony, ale z tych mniejszych znaczących są to prace w zakresie infrastruktury technicznej- tutaj prawie milion złotych, wiec na pewno sporo, zakup nowego sprzętu to prawie 4 miliony jeśli chodzi o ten rok (..). To są wielomilionowe inwestycje, które my jako powiat chcemy wykorzystać do tego żeby nie zmarnować tego czasu, który jest bardzo trudnym okresem jeżeli chodzi o służbę zdrowia.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024