Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Swoje biura mają na drzewie, z zawodu są arborystami [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Jak sami mówią, wielu ludzi może im pozazdrościć patrzenia na świat z innej perspektywy. To arboryści, czyli osoby zajmujące się na co dzień pielęgnacją i zabezpieczaniem drzew. Pracują na wysokości 20-30 metrów używając lin i profesjonalnych przyrządów. W wolnych chwilach rywalizują ze sobą w zawodach we wspinaczce drzewnej.

Marcin Anczakowski arborysta z Gliwic już po raz czwarty sięgnął po tytuł mistrza Polski w tej dyscyplinie.

Radio 90: Jak to się stało, że zacząłeś się wspinać zawodowo po drzewach?

Marcin Anczakowski: Na początku wspinałem się na skałkach, jeździliśmy po górach i przypadkowo znajomy powiedział, że ma do wycięcia drzewo. Tak to się jakoś powoli zaczęło no i teraz jestem tu, gdzie jestem.

Radio 90: Jesteś arborystą z osiągnięciami sportowymi.

Marcin Anczakowski: Tak, od 10 lat biorę udział w zawodach i sprawia mi to wielką frajdę. Jeżdżę na mistrzostwa Europy, mistrzostwa Polski, mistrzostwa Węgier, Słowacji. Udało mi się cztery razy w ciągu dziewięciu lat zdobyć tytuł mistrza Polski. Trzeba mieć trochę szczęścia, ale też wprawy w tym, co się robi.

Radio 90: Wspinaczka drzewna to sport niszowy?

Marcin Anczakowski: Bardzo niszowy, młody. W 2012 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski we wspinaczce drzewnej. Wtedy raczkowaliśmy, teraz już to wszystko jest na bardzo wysokim poziomie. Zapraszamy wszystkich na zawody, które odbędą się za rok w Pszczynie.

Radio 90: Oprócz elementu sportowego, na co dzień wykonujecie pożyteczną pracę.

Marcin Anczakowski: Tak, staramy się usuwać zagrożenia, niebezpieczeństwa dla ludzi, dla mienia. Tak jak np. to drzewo za nami: mamy pięknego dęba, ale dużo posuszu, zagraża przechodniom, samochodom, które stoją w pobliżu. My jesteśmy wzywani na taki obiekt i w bezpieczny sposób usuwamy obumarłe konary z drzewa.

Radio 90: Jak się ogląda świat, będąc na drzewie?

Marcin Anczakowski: Przyjemniej, jest to nasze biuro na co dzień. Wiele ludzi może nam pozazdrościć  widoków w codziennej w pracy.

Marcin Anczakowski wraz z Witosławem Grygierczykiem, założycielem i członkiem Federacji Arborystów Polskich przyjechali do pałacu w Rzuchowie dokształcać młodzież z zakresu tej dyscypliny praktycznej o podstawach naukowych.

Radio 90: Czym jest arborystyka?

Witosław Grygierczyk: Arborystyka to bardzo szerokie pojęcie zajmowania się drzewami, m.in. diagnozą, czyli, w jakim stanie są te drzewa, jakie stwarzają zagrożenia. Arborystyka zajmuje się wydawaniem ekspertyz opinii i inwentaryzacji i realizowania tych zaprogramowanych prac w sensie fizycznym, czyli przecinaniem, wzmacnianiem koron i polepszaniem siedliska dla danego drzewa.

Radio 90: Elementem arborystyki jest wspinaczka drzewna.

Witosław Grygierczyk: Tak, jednym z elementów arborystyki w trakcie realizowania zaplanowanych prac jest wspinaczka drzewna, w której elementem jest wpinanie się po linach. Robi się to po to, aby nie kaleczyć drzew, nie robić niepotrzebnych szkód w drzewie i jednocześnie daną pracę wykonywać w sposób bezpieczny. Bezpieczeństwo ludzi pracujących w koronie drzewa jest najważniejsze.

z prawej: Witosław Grygierczyk, założyciel i członek Federacji Arborystów Polskich

Radio 90: To jest potrzebne?

Witosław Grygierczyk: Usuwanie suchych gałęzi ani nie polepsza, ani nie pogarsza stanu drzewa. To jest normalne, że część gałęzi obsycha, ale usunięcie ich związane jest z bezpieczeństwem w okolicach tego drzewa, żeby komuś na głowę czy na jakiś obiekt nie spadła jego część. Czasami trzeba wzmacniać koronę a czasami w przypadku konfliktu z jakąś infrastrukturą, budynkami, sieciami, trzeba wykonywać cięcia , które nie będą niszczyć tej infrastruktury.

Radio 90: Arboryści mają swoje zawody, rywalizują na polu sportowym.

Witosław Grygierczyk: Tak, wiele lat temu na terenie Stanów Zjednoczonych gdzie jest siedziba Ogólnoświatowej Organizacji Arborystycznej, powstała idea polegająca na współzawodnictwie, aby potraktować wspinaczkę drzewną jako rywalizację sportową. To także pole do nauki, testowania i rozwoju. Producenci zaczynają produkować coraz lepszy sprzęt, który ułatwia pracę, jednocześnie podnosząc ciągle bezpieczeństwo. Na terenie Polski od 2012 roku organizujemy także mistrzostwa, które są elementem całego systemu. Trzech zwycięzców naszych mistrzostw ma prawo reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy. Zwycięzca mistrzostw Polski ma prawo bezpośredniego udziału w mistrzostwach świata, które w tym roku się nie odbyły z powodu pandemii.

Radio 90: Na czym dokładnie polegają zawody?

Witosław Grygierczyk: W eliminacjach do konkurencji mistrzów, która jest w drugi dzień mistrzostw, jest pięć konkurencji. Dwie konkurencje są czasowe: to wspinaczka po linie na wysokość 15 metrów mężczyźni i na wysokość 13 metrów kobiety. Drugą czasową konkurencją jest wejście na drzewo bezpośrednio po drzewie. Konkurencją bardzo widowiskową jest instalacja liny w koronie drzewa przy pomocy rzutki. Później jest symulacja pracy w koronie. Zwykle wybierane jest drzewo o bardzo szerokiej koronie lub kilka drzew, na których rozwiesza się pięć dzwonków, które symulują pracę arborysty w koronie. Piątą konkurencją najwyżej punktowaną i w zasadzie konkurencja, od której idea mistrzostw się zaczęła, to jest ratownictwo. Do zawodów dopuszczani są zawodnicy, którzy mają idealny sprzęt: liny nie mogą mieć uszkodzeń, karabinki nie mogą się zacinać, muszą posiadać aktualne atesty.

Radio 90: Proszę powiedzieć kilka słów o Federacji Arborystów Polskich.

Witosław Grygierczyk: Federacja powstała 12 lat temu jako połączenie wykonawców, którzy działają rozproszeni na terenie kraju. Głównym celem federacji była nauka, ciągłe dokształcanie. Prowadzimy szkolenia typu teoretycznego i praktycznego, warsztaty gdzie ciągle się uczymy. Przed federacją 24 lub 25 lat temu powstało Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew. Sprzeciwiło się wobec obowiązującej wówczas chirurgii drzew, gdzie drzewo traktowane było jako przedmiot pracy, a nie podmiot. My zwracamy uwagę na cały system, ekologię. Drzewo nie jest tylko drewnem, ale miejscem do życia owadów chronionych, na nich gniazdują ptaki. Chirurgia drzewna jest zastępowana przez arborystykę. Wchodzi ona coraz bardziej w świadomość zleceniodawców, wykonawców i społeczeństwa.

z lewej: Marcin Anczakowski arborysta, mistrz Polski we wspinaczce drzewnej

Arboryści gościli niedawno w pałacu w Rzuchowie, prowadzili tam zajęcia dla młodzieży z Czech i Polski. To wspólny projekt realizowany przez oba państwa.

Ewa Mackiewicz: Realizujemy projekt pt. Czesko-polska szkoła renowacji zabytków, projekt jest dofinansowany z programu Intereg VA Czechy-Polska i w projekcie biorą udział młodzi ludzie z budowlanki z Rybnika oraz z Opawy. Dwie szkoły średnie zaangażowane są a ten projekt. Mają zajęcia praktyczne z zakresu renowacji obiektów zabytkowych, pielęgnacji parków zabytkowych, a także jest grupa geodetów, która robi pomiary całego terenu

-mówi Ewa Mackiewicz, dyrektor Fundacji Na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

Radio 90: Zaprosiliście do projektu arborystów.

Ewa Mackiewicz: Tak, z racji tego, że są tu trzy specjalności: budowlańców, geodetów oraz architektura krajobrazu, jednym z elementów projektu był pokaz specjalistycznej pielęgnacji drzew z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego po to, aby drzewa były pielęgnowanie we właściwy i bezpieczny sposób.

Radio 90: Do kiedy potrwa projekt?

Ewa Mackiewicz: Młodzież jest w Rzuchowie od 05.10. do 16.10., przez dwa tygodnie w dni robocze.

Zobacz nasz film o arborystach:

Zobacz nasze zdjęcia z odwiedzin arborystów w Pałacu w Rzuchowie:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj