Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem. Alert dotyczy także naszego regionu

Facebook Twitter

 Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie 1. stopnia, które obowiązuje na dużej części województwa śląskiego, także w naszym regionie - dotyczy powiatów: wodzisławskiego, rybnickiego, raciborskiego i cieszyńskiego oraz Rybnika, Żor i Jastrzębia. Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu do 15 milimetrów na metr kwadratowy, miejscami może spaść grad.

Porywy wiatru mają osiągać do 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (12.05.) od godziny 12.00 do 20.00.

Prognoza pogody

Front, który od wtorku zaznacza się na północy Polski, dziś aktywuje się i przemieści na południowy wschód kraju. Przed nim nadal napływać będzie bardzo ciepłe i niestabilne powietrze polarne morskie. Temperatura maksymalna na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu sięgnie nawet 27-28°C i już od godzin południowych we wschodniej połowie kraju zaczną się rozwijać chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz burze. Chłodniej i spokojniej będzie w zachodniej połowie Polski. Tam temperatura maksymalna wyniesie od 17°C do 22°C, a nad morzem około 14°C i tylko gdzieniegdzie pojawią się słabe przelotne opady deszczu.

Duży gradient termiczny na linii frontu oraz dobre warunki kinematyczne w troposferze sprawią, że burze na południowym wschodzie Polski będą dobrze zorganizowane i mogą przyjmować formę superkomórek burzowych. W takim przypadku będą nieść zagrożenie silnymi porywami wiatru do 95 km/h, dużym gradem oraz krótkotrwałymi, ale intensywnymi opadami deszczu (miejscami około 20 mm). Na pozostałym obszarze, czyli od Podlasia, przez województwo mazowieckie, świętokrzyskie po śląskie, można spodziewać się burz z opadami do 15 mm i porywami wiatru do 80 km/h oraz z gradem (tam prawdopodobieństwo wystąpienia dużego gradu jest mniejsze).

– czytamy w prognozach synoptyków.

Burze będą szybko przemieszczać się z zachodu na wschód i już w godzinach wieczornych zanikną bądź odsuną się poza granice Polski. Zatem noc będzie już spokojniejsza, ale jednocześnie chłodniejsza. W kolejnych dniach w prognozach maluje nam się obraz chłodnej północy i ciepłego południa kraju. Okres tak zwanych „Zimnych Ogrodników” i „Zimnej Zośki” będzie chłodny, ale bez przymrozków. Dopiero po niedzieli modele prognozują zimne noce z przygruntowymi przymrozkami na północy i wschodzie Polski.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024