Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Synoptycy podsumowali koniec czerwca. Dziś ładnie, ale burzowo będzie dalej

Facebook Twitter

Meteorolodzy z IMGW- PiB podsumowali ostatnie dni w pogodzie. Przypomnijmy, także w naszym regionie grzmiało, padał grad a intensywne opady doprowadziły do wielu podtopień. Na razie pogoda dała nam odpocząć od burz, ale kolejne dni znów będą niebezpieczne.

Informowaliśmy w Radiu 90 o skutkach niebezpiecznej pogody:

Ostatnie dni czerwca stały pod znakiem bardzo dynamicznej pogody z licznymi burzami:

Jedynymi z najbardziej burzowych dni tego okresu były 26-27.06. Pierwsze burze zaczęły rozwijać się w piątek 26.06 już przed południem na południu Polski. Szybko utworzyły rozległą strefę w formie linii, stopniowo przemieszczającą się na północ, a w przypadku województw południowych – w kierunku wschodnim. Aktywność burz była wysoka zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Burzom w wielu miejscach towarzyszyły silne, miejsca wręcz nawalne opady deszczu.

– podsumowują synoptycy.

Najwyższa, zmierzona wysokość opadów deszczu za całą dobę wystąpiła na stacji Krupski Młyn w województwie śląskim i wyniosła 71,8 mm. Oprócz nawalnych opadów deszczu, burzom miejscami towarzyszyły także silne porywy wiatru, które sięgać mogły 90-100 km/h (w Szczecinku zmierzono poryw wiatru o prędkości 90 km/h) oraz opady gradu. Po tak silnych opadach rzeki w woj. podkarpackim zareagowały gwałtownymi wzrostami (1,5 m w ciągu godziny), zwłaszcza rzeki w zlewni Wisłoka.

Niedziela (28.06) nie przyniosła zmiany pogody. Burzowo było za zachodzie, północy, oraz miejscami na wschodzie. Burzom towarzyszyły opady deszczu miejscami do 40 mm, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim oraz w rejonie Roztocza.

Pogodę w poniedziałek (29.06) determinowała przemieszczająca się z zachodu na wschód strefa chłodnego frontu atmosferycznego, na której zwłaszcza po południu zaczęły się intensywnie rozwijać burze.

Wczoraj (30.06.) pogoda dała nam odpocząć od burz. Niestety kolejne dni przyniosą znów dobre warunki do rozwoju głębokiej konwekcji. Dzisiaj gwałtowne burze z opadami gradu prognozowane są zwłaszcza na obszarze od Ziemi Lubuskiej po Kujawy. Opady mogą w nich sięgać 30 mm, a porywy wiatru nawet 90 km/h. Burze utrzymywać się będą również w nocy ze środy na czwartek. W czwartek strefa burz obejmie już dużo większy obszar kraju – burze występować będą na południu, wschodzie oraz w centrum. Burzom tym towarzyszyć będą silne opady deszczu, do 40 mm, porywy wiatru do 90 km/h oraz grad.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024