Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Sypiące się budynki na Słonecznej w Rybniku. Co z tym zrobić?

Facebook Twitter

Ponad stuletnie zabytkowe budynki gospodarcze na osiedlu familoków przy ulicy Słonecznej w Rybniku popadają w ruinę - piszą do nas słuchacze na formularz kontaktu DAJ ZNAĆ na www.radio90.pl. Pojechaliśmy na miejsce.

Właścicielem jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który kilka lat temu wyremontował dawne familoki w dzielnicy Paruszowiec- Piaski, ale ciągle w fatalnym stanie są obiekty gospodarcze. Co mówią mieszkańcy tej okolicy?

Po osiedlu Rymer, to drugie najciekawsze takie miejsce w Rybniku, dlatego trzeba je zachować w obecnym kształcie – przekonuje Aleksandra Frydrychowicz Miejska Konserwator Zabytków:

To jest ważne dla całego miasta, ponieważ to jest jedno z ciekawszych osiedli na terenie Rybnika.

Radio90: Te budynki wyglądają fatalnie.

One są rzeczywiście w takim troszeczkę gorszym stanie, ale są częścią tego układu urbanistycznego, tego malutkiego osiedla, które składa się z czterech familoków i z czterech budynków gospodarczych, które kiedyś były komórkami lokatorskimi poszczególnych lokatorów. Te budyneczki, drugie życie jest im bardzo potrzebne. 

Radio90: Jeden spłonął budynek.

Tak, jeden spłonął, został zabezpieczony przez administrację Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, bo całe osiedle jest w ich administracji, i ten budynek będzie w najbliższym czasie remontowany.

Co władze Rybnika zamierzają zrobić z budynkami przy familokach na Słonecznej? Na razie nie będziemy ich remontować, bo nie mamy pieniędzy- przyznaje Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

Są pod ochroną konserwatorską, więc nikt nie zamierza ich burzyć, natomiast aktualnie wydatki Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej koncentrują się na termomodernizacjach i wymianach źródeł ogrzewania w budynkach, które tego rzeczywiście wymagają; priorytetem aktualnie dla działań miasta, jak również Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest walka ze smogiem. Na razie nie będzie remontu, nikt niczego nie zamierza burzyć, staramy się  zdobyć dofinansowanie na tego rodzaju rzeczy (…).

Zobaczcie zdjęcia ze Słonecznej w Rybniku:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj