Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Syreny wyją w całym regionie! Ostatnie pożegnanie zastrzelonego policjanta Michała Kędzierskiego

Facebook Twitter

Co oznacza wycie syren alarmowych? Oznacza stan zagrożenia. Oznacza także chwilę, w jakiej społeczność mówi "nie". Nie dla przemocy, nie dla bezprawia, nie dla chaosu. Dziś jest właśnie taki dzień, kiedy wszyscy jednoczą się, aby bandyci usłyszeli, że my tu nadal jesteśmy. Dziś w południe region żegna zastrzelonego policjanta na służbie Michała Kędzierskiego.

Ostatnie pożegnanie

Nie tylko w Raciborzu, ale każdy z nas i w każdej części Polski może pożegnać Michała. W geście solidarności oraz ku czci policjanta, punktualnie o 12:00 włączmy sygnały świetlne i dźwiękowe, zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy honor

-informuje w mediach społecznościowych Komenda Główna Policji w Warszawie.

Dziś także o 12:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe z udziałem Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, reprezentującego całe środowisko policyjne. Ale przede wszystkim z udziałem rodziny, przyjaciół, bliskich…

Uroczystości mają charakter państwowy i rozpoczęły się mszą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Następnie kondukt przejdzie ulicami miasta w kierunku cmentarza Jeruzalem.

Utrudnienia w ruchu

Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na ulicy Adama Mickiewicza oraz w rejonie skrzyżowania ulic: Starowiejska-Ocicka jak również w samego cmentarza przy Ocickiej. Ruchem na miejscu kierować będą odpowiednie służby. Utrudnienia potrwają do godz. 15.00.

Zacznijmy od początku

Jest wtorkowy (04.05.) poranek, do zdarzenia dochodzi około godziny 8.00 na osiedlu Chełmońskiego w Raciborzu. Do redakcji Radia 90 docierają pierwsze sygnały o śmiertelnie postrzelonym policjancie.

Na miejsce udaje się nasz reporter Arkadiusz Żabka. Zbieramy więcej faktów od Aleksandry Nowary, oficer prasowej śląskiej policji.

Aleksandra Nowara: Policjanci dostali informację około godziny 8.00 z dwóch miejsc, bo w jednym przypadku był to rejon stacji benzynowej, że mężczyzna być może pod wpływem alkoholu czy innych środków wsiada do samochodu i może prowadzić samochód, mieliśmy informację jaki to był samochód, a po kilku minutach kolejne zgłoszenie z ulicy Chełmońskiego o tym, że mężczyzna kontroluje samochody, prawdopodobnie policjant w mundurze policyjnym wstrzymuje ruch, rozmawia z kierowcami, tamuje ruch. W tym momencie dojechali tutaj policjanci umundurowani prewencji z Raciborza, podjęli wobec niego czynności. Mężczyzna wyjął broń i oddał strzał w kierunku policjanta, niestety strzał był śmiertelny, reanimowaliśmy policjanta na miejscu, później karetka pogotowia, niestety nie udało się go uratować.

Okazuje się, że mężczyzna, który zastrzelił policjanta, to 40-latek z rejonu Raciborza, był karany za przestępstwa narkotykowe. Obecnie jest w szpitalu, bo został postrzelony przez partnera zastrzelonego funkcjonariusza:

Aleksandra Nowara: Kolega z patrolu zmarłego policjanta użył broni, ten mężczyzna jest w szpitalu w towarzystwie policjantów. Oczywiście teraz lekarz zdecyduje o tym, czy będzie mógł być zatrzymany i czy będziemy mogli jakiekolwiek czynności z nim prowadzić. W każdym razie jest w rękach policji. Na miejscu teraz ekipa dochodzeniowo-śledcza, technicy kryminalistyki, również Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej, psycholog, który udzielił wsparcia policjantom, bo jeden z policjantów był świadkiem śmierci swojego kolegi, więc konieczna była taka pomoc i wszystkie służby tutaj pod nadzorem prokuratora prowadzą czynności.

Ludzie byli przerażeni tym co się stało:

Informowaliśmy Was na bieżąco na naszej antenie i w portalu:

Po krótkim czasie dociera do nas informacja, że zastrzelony policjant to Michał Kędzierski. Raciborska policja wydaje specjalny komunikat.

Komunikat komendy powiatowej policji w Raciborzu

W imieniu kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, policjantów i pracowników, rodzinie Michała i jego przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

Michał zawsze marzył o służbie w Policji. Swoje marzenie spełnił w grudniu 2011 roku, wstępując w nasze szeregi. Od wielu lat związany był z lokalnymi mediami, gdzie kreował pozytywny wizerunek Policji.

Był zawsze otwarty na potrzeby innych, nigdy nie odmówił pomocy. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako ciepły, uśmiechnięty, życzliwy i uczynny kolega. Był znakomitym i pewnym towarzyszem na służbie. Zawsze pomocnym i gotowym poświęcić każdemu swój czas.
Michał zginął na służbie z rąk przestępcy, który wycelował broń w umundurowanego Policjanta i bez wahania pociągnął za spust. W sercach naszych i pamięci trwać będzie na zawsze.

Kierownictwo, policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu łączą się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną, składając najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

W mediach społecznościowych także Komenda Polska Policji żegna swojego kolegę:

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi asp. Michała Kędzierskiego, który wypełniając do końca…

Opublikowany przez Polska Policja Wtorek, 4 maja 2021

Piszemy więcej:

Wiadomość o zastrzeleniu policjanta na służbie obiega cały kraj. Kondolencje rodzinie i bliskim składa głowa państwa, prezydent Andrzej Duda:

Kondolencje spływają od ważnych osób w państwie. Składają je m. in. minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, komendant główny polskiej policji gen. insp. Jarosław Szymczyk czy wiceminister sprawiedliwości M. Woś.

Szef Michała Kędzierskiego, generał Jarosław Szymczyk pisze następujące słowa:

 

Czytaj więcej w naszych wiadomościach:

Sprawca schwytany i co dalej?

Zabójca Michała Kędzierskiego z raną postrzałową uda trafił do w Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Przeszedł operację, ale na razie nie został jeszcze przesłuchany. Jest środa (05.05.) godz. 11.22.

Maciej Kołodziejczyk: 40-letni mężczyzna trafił w stanie ogólnie dobrym, niezagrażającym życiu. Z SOR-u został przetransportowany na oddział operacyjny, musiał być poddany zabiegowi. Pobrana została od niego krew na obecność  substancji psychoaktywnych i alkoholu. Przeszedł operację, jego stan nie zagraża życiu, lekarze zdecydują kiedy będzie mógł być przesłuchany przez prokuratora

-mówi Arkadiuszowi Żabce, Maciej Kołodziejczyk rzecznik rybnickiej lecznicy.

Chwilę później dowiadujemy się postawieniu zarzutów sprawcy przez prokuraturę w Gliwicach.

Joanna Smorczewska: Pierwszy zarzut dotyczy zabójstwa zmarłego policjanta, drugi dotyczy usiłowania zabójstwa, a trzeci posiadania broni i amunicji. Ponieważ tym samym czynem, czyli oddając strzały w kierunku funkcjonariuszy, mężczyzna ten dokonał zabójstwa jednego z pokrzywdzonych, natomiast strzelał także do drugiego, stąd zarzut usiłowania zabójstwa drugiego z policjantów.

Sekcja zwłok policjanta zaplanowana jest na czwartek (6.05.) niezbędne będzie także badanie psychiatryczne zabójcy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że był on pod wpływem alkoholu:

Joanna Smorczewska: Ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymany mężczyzna, sprawca zabójstwa mógł być pod wpływem alkoholu, natomiast szczegółowa opinia toksykologiczna będzie wskazywała na to w jakim stężeniu był to alkohol, czy ewentualnie był  również pod wpływem innych środków i jakich. W kwestii ilości strzałów, jakie zostały oddane  zarówno przez funkcjonariusza policji, jak i sprawcę zabójstwa, na to pytanie odpowie szczegółowa opinia balistyczna.

Mija kolejny dzień, mamy czwartek (06.05.). Jest decyzja w sprawie aresztu dla zabójcy policjanta. Radosław Ś. spędzi najbliższe 3 miesiące za kratkami. Grozi mu dożywocie. W rybnickim szpitalu, gdzie przeszedł operację, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sądu Rejonowego z Raciborza.

Mija kolejny dzień, jest piątek (07.05.). Dziś ostatnie pożegnanie zastrzelonego na służbie policjanta Michała Kędzierskiego.

Cześć Jego pamięci!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022