Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Syrynia: Przed nami wyjątkowy jubileusz 350 lat Procesji Pacholczych [WIDEO]

Facebook Twitter

Pielgrzymują od 350 lat. Tak obiecali Bogu. W Syryni od trzech wieków odbywają się Procesje Pacholcze. Wyjątkowe wydarzenie nie tylko na skalę regionu, ale i Polski. W najbliższą niedzielę (5.06.) znowu uroczyście przejdą przez Syrynię.

Ich początek ma być związany z zarazą, która nawiedziła te strony. Wówczas młodzież, aby zażegnać chorobę, zaczęła procesyjnie odwiedzać przydrożne kapliczki. Choć nigdzie nie ma potwierdzenia początków tej tradycji, to jednak jak podkreśla Patrycja Szeliga, autorka książki o procesjach, Dokument Lubomski z 1672 roku odnotowuje jednak powstanie takiego stowarzyszenia, które procesje prowadzi.

Patrycja Szeliga: Pojawił się jakiś tajemniczy wędrowiec – tak mówi ta legenda – i zastał tutaj bardzo smutnych ludzi. Kiedy zapytał, dlaczego są tacy smutni, to dowiedział się, że nastąpiło wymarcie tych młodych ludzi z tych terenów i polecił, żeby zacząć się modlić i chodzić na takie procesje. Żeby rozpocząć od Wielkiego Poniedziałku i później przez każdą kolejną niedzielę aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego odwiedzać przydrożne krzyże. Polecił, żeby było to trzy krzyże.

W procesjach uczestniczą młodzi ludzie w wieku od 14-18 lat.

Do uczestnictwa w nich głównie namawia się w rodzinach

– przyznaje Mateusz Bogusz jeden z uczestników procesji. Jak mówi, w okresie pandemii też chodzono. W trasę wyruszyły jednak tylko dwie osoby.

Mateusz Bogusz: Zazwyczaj to jest przedział 14-18 lat, ale zdarzają się starsi. Kiedyś zdarzało się tak, że chodzi do zamążpójścia, albo ożenienia się. Całą procesją sterują młodzi. Jest określona ilość, jest to 9 punktów, do których przychodzimy, są to krzyże i kapliczki. Pierwsza i ostatnia procesja na pewno odbywają się na tej samej trasie a pozostałe to już do tych miejsc, do których jeszcze nie poszliśmy w danym roku.

W najbliższą niedzielę 5 czerwca odbędzie się ostatnia tegoroczna procesja. Będzie miała szczególny charakter.

Już zapraszamy wszystkich, którzy kiedyś w tych procesjach brali udział

– zachęca proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy ks. Piotr Kachel.

ks. Piotr Kachel: I to już będzie wielka uroczystość, bo przyjeżdża na nią nasz ordynariusz ks. arcybiskup Wiktor Skworc. Będzie również poświęcenie figury św. Michała Archanioła. Trzeba dodać, że pierwszym kościołem, który był tutaj na tym terenie, to był ten kościół drewniany pw. św. Michała Archanioła, który znajduje się w Katowicach w Parku Kościuszki. Dla upamiętnienia tego pierwszego wezwania ufundowana została kapliczka św. Michała Archanioła, która będzie poświęcona, a potem biskup już zapowiedział, że będzie również brał udział w tej procesji razem z młodzieżą pacholczą.

Uroczystości w niedzielę 5 czerwca będą odbywały się według następującego planu:
Godz. 10.00 – Msza Święta w intencji wszystkich dawnych i obecnych uczestników Procesji Pacholczych. Po Mszy św. poświęcenie figury Św. Michała Archanioła – dawnego patrona parafii.
Godz. 13.00 – Procesja Pacholcza ulicami Syryni.
Godz. 17.00 – Koncert Uwielbienia w wykonaniu Kamila Klimka i młodzieży z terenu gminy Lubomia. Uroczystościom będzie przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj