Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

System STOP-FON na przejściach dla pieszych w Żorach. Rozejrzyj się!

Facebook Twitter

System zostanie uruchomiony w środę (30.12.) na pięciu przejściach na terenie miasta. Chodzi o bezpieczeństwo osób, które wpatrzone w ekran smartfona, nie kontrolują sytuacji na drodze.

fot.Free-Photos/ pixabay.com

Dzięki aplikacji pobranej na telefon, w rejonie przejścia, system wyświetli ostrzeżenie na ekranie. Bezpłatna aplikacja STOP-FON po zainstalowaniu i w połączeniu z czujnikami montowanymi na pionowych znakach oznaczających przejście dla pieszych, wyświetla komunikat informujący o zbliżaniu się do przejścia.

Komunikat ten wywołuje reakcję użytkownika aplikacji, w postaci podniesienia głowy i upewnienia się, że może on bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni. Aplikacja jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży, często korzystających z telefonów komórkowych w trakcie poruszania się po chodnikach i ulicach.

-czytamy na stronie zory.pl. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji STOP-FON ze sklepu Google Play lub App Store, należy zatwierdzić wszystkie pozwolenia. W przypadku systemu Android wymagane jest korzystanie z konta Google oraz pozwolenie na wyświetlanie ponad innymi aplikacjami. Natomiast korzystający z systemu IOS, aby umożliwić poprawne działanie aplikacji, powinni zaznaczyć w ustawieniach dostęp do położenia „na zawsze”. Po wejściu użytkownika w zasięg sygnału, na ekranie pojawi się powiadomienie z ostrzeżeniem przed przejściem dla pieszych. Po wyjściu z zasięgu powiadomienie znika.

W Żorach system będzie uruchomiony w następujących lokalizacjach:

  • Męczenników Oświęcimskich – dwa przejścia po obu stronach ronda przy Miejskiej Bibliotece Publicznej
  • Wodzisławska – przejście przy Zespole Szkół Podstawowych nr 8 w Rogoźnej
  • Wodzisławska – przejście przy Parku Wodnym Aquarion
  • Aleja Niepodległości – wlot Ronda Węgierskiego.

To kolejna taka inicjatywa, która ma chronić pieszych wpatrzonych w telefon, we wrześniu w Rybniku ruszyło malowanie specjalnych grafik na przejściach dla pieszych.

fot.rybnikeu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj