Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Sytuacja na granicy jest bardzo trudna”. Rybnicka Rada Kobiet zbiera dary dla dzieci z Michałowa

Facebook Twitter

Ciepłe zimowe buty, żywność z długim terminem ważności, środki higieniczne. Potrzeb jest wiele, dlatego Rybnicka Rada Kobiet wychodzi z inicjatywą i rozpoczyna zbiórkę artykułów, by wesprzeć dzieci z Michałowa, a także ich rodziny.

To apel o zaangażowanie do wszystkich mieszkańców miasta, których interesuje los uchodźców na granicy polsko-białoruskiej

– mówi przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet:

Hanna Kustra: Wiadomo, że sytuacja na granicy jest bardzo trudna, z dnia na dzień jest coraz trudniejsza, jest niebezpiecznie i zimno, więc zbieramy te rzeczy typu środki czystości, pampersy, ogrzewacze, śpiwory, koce termiczne, jedzenie długoterminowe, latarki czołówki, śpiwory dla malutkich dzieci. Odzież jest tak naprawdę troszeczkę na drugim planie, bo tej odzieży z Polski wpłynęło bardzo dużo, jest mało takich rzeczy konkretne sprecyzowanych, odzież termiczna, która jest głównie potrzebna, bo jest zimno, te koce termiczne, śpiwory, ogrzewacze, termosy, powerbanki, żeby po prostu mogły się te osoby z nami jakoś skontaktować, które tej pomocy potrzebują. Butów dla dorosłych i dla dzieci jest mało, najlepiej żeby to były kalosze ocieplane, żeby nie były przemakalne.

Członkini Rybnickiej Rady Kobiet apeluje do aptekarzy:

Bożena Fros: Gdyby tak właściciele aptek mogli spojrzeć łagodniej na ten problem i nam coś podarować, my to po prostu wszystko zawieziemy. A gdyby ktoś przywoził swoje rzeczy, prosimy o wstępną segregację żeby nie szukać tych lekarstw, środków higienicznych. Szczególnie chodzi o pampersy dla dzieciaków, środki higieniczne i my po to przyjedziemy, żeby im było po prostu łatwiej.

Los osób koczujących na granicy polsko-białoruskiej poruszył serca Rybnickiej Rady Kobiet, stąd chęć niesienia im pomocy:

Bożena Fros: Ja myślę, że za chwilę nam problem tak spowszednieje, że wszyscy będziemy uznawać, ”że gdzieś tam w Michałowie są jacyś uchodźcy, a ich jest coraz więcej, to trudno, niech tam się martwią”. Niestety problem jest wszystkich, jeżeli będziemy bez serca, nie będziemy się tym teraz przejmować, to nie wiem co nas ma wzruszyć.

Hanna Kustra: To są ludzie zmanipulowani, są sprowadzani do kraju, obiecana była im pomoc, jest to straszne. Sama osobiście tam byłam na granicy, widziałam matkę z dwójką dzieci, mężem i chłopcem, który ma porażenie mózgowe. Dla mnie jest to straszne, że ten 4-latek musiał się tułaczyć w tym mrozie, my teraz siedzimy w cieple, każdy ma włączone kaloryfery, ale spójrzmy za okno, kto z nas wytrzyma 24 godziny na dobę na tym mrozie. To jest straszne, że kobieta w ciąży zostaje przerzucona przez płot kolczasty, kobieta która rodzi w śpiworze małe dziecko. Ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji, że musiałabym uciekać przed przemocą po lasach, licząc na to, że dostanę pomoc.

Zbiórka jest prowadzona w przedszkolach i szkołach na terenie miasta, a także w hali sportowej w Boguszowicach do połowy listopada.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj