Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szachowe mistrzostwa w Spodku. Cztery medale dla Polaków

Facebook Twitter

4 medale wywalczyli Polacy podczas mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, jakie rozegrano w miniony weekend w Katowicach. Przy szachownicach rozstawionych w Spodku usiadło ponad 900 zawodniczek i zawodników.

fot. R.Oleksiewicz/ mat.prasowy

Jak mówi szachista, Maciej Klekowski, wicemistrz Europy, na naszych oczach szachy stają coraz bardziej popularne.

Maciej Klekowski: Czuć, że szachy rosną w Polsce w siłe, mistrzostwa Europy rok do roku są organizowane w Katowicach, w ubiegłym roku mistrzostwa świata były w naszym kraju, w Warszawie. Imprez pojawia się coraz więcej, bardzo fajnie to widzieć i brać w tym udział.

Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej podkreśla jak dobra atmosfera panowała w Spodku.

Łukasz Turlej: 20 godzin grania w szachy  w trakcie jednego weekendu, ale ludzie wyjeżdżają zadowoleni, z uśmiechami. Nie tylko zwycięzcy. Myślę że dużo pozytywnych emocji.

Także Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego, uważa, że Spodek to magiczne miejsce.

Andrzej Matusiak: Spodek to magiczne miejsce sportowe, kojarzy się z siatkówką, z piłką ręczną, cieszymy się, że my jako szachy możemy w tak wspaniałym miejscu rozegrać turniej.

Tym, co przez trzy dni działo się w Spodku zachwycona jest Dana Reizniece-Ozola, wiceprezes Europejskiej Unii Szachowej (ECU).

Katowice i Śląski Związek Szachowy kolejny raz udowadniają, że potrafią w doskonały sposób organizować mistrzostwa, a także stworzyć wyjątkową atmosferę, która pomaga zawodnikom z całej Europy i przyciąga do Polski. Mistrzostwa rozgrywane w Spodku wyglądają niesamowicie i samo zagranie tutaj jest bardzo ciekawym doświadczeniem.

fot. R.Oleksiewicz/ mat.prasowy

Dla nas to duże wyróżnienie, bo to już czwarta impreza rangi mistrzowskiej rozgrywana w Katowicach

– mówi prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak:

Europejska Unia Szachowa stwierdziła, że jesteśmy dobrym organizatorem i warto nam powierzyć kolejne tak duże wydarzenie. To jedna z największych tego typu imprez w Europie czy świecie. Spodek przyciąga nie tylko kibiców, ale i graczy z różnych zakątków Europy, cieszę się że udało nam się stworzyć wspólnie tak udane zawody. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację, naszym partnerom, władzom Katowic i naszym sponsorom.

Wyjątkowa katowicka hala okazała się szczęśliwa także dla biało-czerwonych. Przypomnijmy, że Maciej Klekowski (UKS „21 Podlesie”) obronił w piątkowej rywalizacji tytuł wicemistrza Europy w szachach błyskawicznych, a wśród kobiet druga była reprezentująca Polskę Aleksandra Malcewska (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza). Od soboty rozegrywano jedenaście rund turnieju szachów szybkich. Wśród panów triumfował Hiszpan Jaime Santos Latasa, a wśród pań najlepsza okazała 20-letnia Malcewska, która w Spodku zaprezentowała się kapitalnie. Trzecia była Jolanta Zawadzka (Klub Szachowy Polonia Wrocław).

Jaime Santos Latasa_Aleksandra Malcewska/fot. R.Oleksiewicz/ mat.prasowy

Złoty i srebrny medal Aleksandry Malcewskiej to wielki sukces, Aleksandra była mistrzynią świata do 20 lat, teraz już w głównej kategorii zaprezentowała się znakomicie

– podkreśla Łukasz Turlej, sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE).

Impreza miała jeszcze większą rangę, niż w latach ubiegłych, bo była prowadzona, poza kategorią open, oddzielna klasyfikacja kobiet. Mistrzostwa Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych były zaplanowane bowiem w Kijowie i z przyczyn oczywistych nie mogły się odbyć. Śląski Związek Szachowy wspólnie z miastem Katowice i Europejską Unią Szachową podjęły decyzję o rozszerzeniu imprezy, podwyższeniu puli nagród i zaproszeniu najlepszych Europejek grających w szachy.

Komisje Szachów Kobiecych FIDE oraz Europejskiej Unii Szachowej wraz z Komitetem Organizacyjnym Mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych w Katowicach zorganizowali także wyjątkowe wydarzenie szachowe dla dziewczynek „Gwiazdka szachowa”. Osiem młodych zawodniczek (urodzonych w 2014 roku lub wcześniej!) wzięło udziału w turnieju na głównej scenie Spodka, podczas mistrzostw Europy w szachach szybkich. W wielkim finale zmierzyły się: Laura Górecka i Bao Anh Angelina Nguyen Doan. W niedzielę zwyciężyła ta druga.

Mam nadzieję, że kiedyś kobieta zdobędzie tytuł mistrza Świata w kategorii open. Żeby przybliżyć to marzenie, musimy sprawić, że one same w to uwierzą, musimy wzmocnić ich pewność siebie. Naprawdę mam nadzieję, że dziewczynki zainspirują się i zostaną w szachowym świecie na dłużej

– powiedziała arcymistrzyni Dana Reizniece-Ozola.

David Navara/ fot. R.Oleksiewicz/ mat.prasowy

Przypomnijmy, że to kolejna tak wielka impreza szachowa w Katowicach, które po raz pierwszy gościły mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. Organizację mistrzostw w Katowicach wspierają miasto Katowice, firma Mokate oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki.

Szachy w Polsce przeżywają rozkwit, cieszę się że mogę być częścią tego procesu. Mistrzostwa rozgrywane w Spodku mają niesamowitą atmosferę, a ja za kilka dni będę się cieszył całym sobą z tego wicemistrzostwa, wreszcie to do mnie dotrze.

– mówi Maciej Klekowski, wicemistrz Europy w szachach błyskawicznych.

fot. R.Oleksiewicz/ mat.prasowy

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj