Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szamański Wieczór Sztuk. Wystawy malarstwa i fotografii w Domu Kultury Chwałowice. Uwaga, zmiana terminu

Facebook Twitter

Dom Kultury Chwałowice zaprasza 11 czerwca o godzinie 18.00 na Szamański Wieczór Sztuk. To wieczór w ramach Rybnickiego Festiwalu Podróżników KARAWANA. W programie wernisaż wystawy malarstwa, wernisaż wystawy fotografii czy też spotkanie z Moniką Mariotti i Arunem Milcarzem.

fot. mat.prasowe DK Chwałowice

W programie Wieczoru:

  • 18.00 – Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Pawlitko pt. _“Myśli Duszy”.
  • 18.20 – Wernisaż wystawy fotografii Urszuli Kordeusz pt. _“Indie – jedność w różnorodności”.
  • 18.40 – „Dotyk Szamana” – spotkanie z Moniką Mariotti i Arunem Milcarzem.

Wystawa „Myśli duszy”

To cykl obrazów powstałych w latach 2019 – 2021. Zaprezentowane razem łączą się i ukazują emocje jakie towarzyszyły artystce podczas ich tworzenia. Są tu ekspresyjne autoportrety, portrety i scenki rodzajowe. W pracach często pojawiają się akcenty związane z folklorem i sztuka ludową, niezmiernie ważnymi dla artystki – tańce ludowe, stroje, zwyczaje stanowią dla niej źródło inspiracji.

Agnieszka Pawlitko

Cieszynianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Etnologii i Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Stypendystka Miasta Cieszyn w 2021 r. Zawodowo związana z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie. Opiekuje się też Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, które zajmuje się edukacją regionalną, organizowaniem warsztatów, spotkań, wykładów nt. kultury ludowej. Nauczyciel w Liceum Sztuk Pięknych w Cieszynie, gdzie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa. Prężnie działa i udziela się jako społecznik, bierze udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych, a także w plenerach artystycznych. Zajmuje się malarstwem akrylowym. Interesuje ją postać, człowiek i relacje międzyludzkie. Często w swoich pracach mówi o bogactwie kulturowym Polski. Zwraca uwagę na potrzebę pielęgnacji tradycyjnych wartości, zwyczajów i obrzędów.

Wystawa “Indie

Jedność w różnorodności” to wielobarwna ludzka mozaika wielu narodów i religii, którą można spotkać w Indiach. Zdjęcia są owocem wieloletnich podróży do tego wyjątkowego kraju. „Żeby więc dotrzeć do tego co zapamiętane, trzeba dojść do człowieka, a jeżeli mieszka on daleko od nas, musimy do niego pójść, wyruszyć w drogę, a kiedy już się spotkamy- usiąść razem i wysłuchać, co nam powie, wysłuchać, zapamiętać, może napisać…”. Autorka wystawy do cytatu z „Podróży z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego dodałaby – ZATRZYMAĆ w KADRZE.

Urszula Kordeusz

Z wykształcenia pedagog. Podróże i fotografia stały się jej wielką pasją. Dziś nie wyobraża sobie życia bez nich, ponieważ uważa, że nic tak jak podróże, nie ubogaca człowieka. To one jak żaden inny Uniwersytet, uczą tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Ponadto poczucie wolności jakiego doznaje podczas podróżowania jest dla niej nieocenione. Zafascynowana Azją, a w szczególności Indiami, do których wraca tak często jak tylko się da i fotografuje. Najbardziej ceni sobie spotkania ze zwykłymi ludźmi.

„Dotyk Szamana”

Ona, aktorka i reporterka, pojechała tam sama, bo w wieku 18 lat obiecała sobie, że kiedyś zobaczy Jezioro Bajkał, stepy i nauczy się śpiewu gardłowego. On, pisarz i podróżnik, zapragnął dowiedzieć się jak tam na wschodzie, rzeczy mają się naprawdę. Kilka lat później natknęli się na siebie na ulicach Warszawy. Okazało się, że ich osobne historie połączył Bair Rinczinow – mieszkający 6 tysięcy kilometrów stąd, buriacki szaman.

fot. mat.prasowe DK Chwałowice

Monika Mariotti

Aktorka, wokalistka i podróżniczka. Absolwentka filologii rosyjskiej na uniwersytecie w Perugii. Dyplom aktorski w Akademii Sharoff w Rzymie, pracowała z kilkoma zespołami teatralnymi we Włoszech. W 2009 przeniosła się do Warszawy gdzie zagrała w głośnym spektaklu „ Kompleks Portnoya”. Jej pierwszy monodram, to spektakl muzyczny o legendarnej Ninie Simone. W 2020 r. premierę miał jej najnowszy spektakl „Szaman. Spektakl reporterski”. Obecnie pracuje w serialu „Druga szansa” u boku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prowadziła program podróżniczy w Dzień Dobry TVN pt. „Słyszałam, że…Dzienniki Moniki Mariotti”. Podróżniczą pasją Moniki są języki obce, antropologia, ekologia i długie samotne wyprawy do dalekich krajów.

fot. mat.prasowe DK Chwałowice

Arun Milcarz

Pisarz, podróżnik, scenarzysta, niezależny reporter. Laureat Nagrody Magellana 2016 w kategorii książka reportażowa za „Czad, W poszukiwaniu straconego”. Autor reportaży publikowanych na łamach magazynów: „Extremum”, „Poznaj Świat”, „Globtroter” oraz „Kontynenty”. W 2017 r. otrzymał nagrodę „PRÓG” magazynu „Kontynenty” za „niezależność i odwagę w kroczeniu swoją drogą i za umiejętnie rozwijany dar opowiadania”. Współtwórca sztuki „Szaman. Spektakl reporterski”, w której zadebiutował też jako aktor. W 2020 r. ukazała się jego kolejna książka „Dotyk szamana”.

fot. mat.prasowe DK Chwałowice

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj