Szansa na zakup jednej tony węgla dla osób starszych i samotnych poza sklepem PGG
Dobra wiadomość dla osób starszych czy samotnych, które nie mają dostępu do internetu i nie potrafiły kupić węgla w internetowym sklepie Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, będą one mogły kupić tonę węgla w tradycyjny sposób.
W tej sprawie rozmawialiśmy z prezydentem Wodzisławia Śląskiego Mieczysławem Kiecą:
Mieczysław Kieca: Śląski Związek Gmin i Powiatów już od dłuższego czasu prowadził rozmowy z Polską Grupą Górniczą na temat możliwości zakupu węgla w cenach preferencyjnych dla osób najbardziej potrzebujących. Te rozmowy zostały zakończone. Obecnie jesteśmy na etapie rozeznania, ile w gminach jest takich osób, przede wszystkim osób niepełnosprawnych, samotnych, z niskim kryterium dochodowym, które mogłyby w sposób preferencyjny skorzystać z tego zakupu. Powinien on być tańszy niż ten węgiel z rządowego projektu.
Kto będzie mógł kupić węgiel ustala to aktualnie zespół roboczy – dodaje Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia Śląskiego a jednocześnie członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów:
Mieczysław Kieca: Na chwilę obecną rozeznajemy, ile takich osób w gminach naszego związku byłoby zainteresowanych i dopiero od ilości tych osób będzie można dograć szczegóły co do kwot, dostępności i dostaw.
Radio 90: Kiedy może wejść w życie możliwość zakupu poza sklepem? Czas tu gra istotną rolę.
Mieczysław Kieca: Tak, czas gra istotną rolę, ale tak jak powiedziałem, rozmowy zakończyliśmy sukcesem. Obecnie gminy sprawdzają u siebie, ile takich osób jest zainteresowanych. Trudno mi dzisiaj podać konkretną datę, byłoby to za wcześnie.
Wiadomo, że jeżeli ktoś już skorzystał z dodatków oferowanych przez ośrodki pomocy społecznej, nie będzie mógł być beneficjentem pilotażowego programu. Zakup węgla ma być możliwy gotówką w ramach sprzedaży w punkcie drobnicowym kopalni. Odbiorów mają dokonywać przedsiębiorstwa wskazane przez gminy, bądź Polską Grupę Górniczą. Jak podkreśla w specjalnym komunikacie prezes PGG Tomasz Rogala:
Chcemy, by potrzebujący mieszkańcy, osoby z niepełnosprawnościami, starsze i samotne, nie zostały bez opału na zimę.
Czytaj także:
- 32 kilometry po odbiór węgla, mimo że został kupiony w sąsiedniej kopalni
- Węgiel ściągany z daleka to nie pojedynczy przypadek jak twierdzi Polska Grupa Górnicza
- 32 kilometry po odbiór węgla, mimo że został kupiony w sąsiedniej kopalni