Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szare kubły z naklejkami. A miało być kolorowo!

Facebook Twitter

Miało być kolorowo, tymczasem jest szaro-buro. Zamiast pięciu kubłów w różnych kolorach, większość mieszkańców rybnickich osiedli segreguje śmieci do trzech kubłów. Każdy z nich jest szary z naklejkami: "papier", "szkło" i "plastik".

Dziwi to lokatorów, zastanawia również Arkadiusza Żabkę:

Przed wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej rybnicki magistrat wydrukował mnóstwo ulotek i plakatów mówiących, o tym jak należy segregować odpady. Mowa była o pięciu pojemnikach, dziś samorządy wycofują się z tego pomysłu, bo brakuje na rynku kubłów. Można się było tego spodziewać – mówi Stanisław Jaszczuk, prezes Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a jednocześnie rybnicki radny:

Potwierdzają się te obawy, którymi się dzieliliśmy jeszcze w ubiegłym roku, przyjmując regulamin jako Rada Miasta. Przestrzegałem przed tym, że są niedoróbki w ustawie, za które my będziemy potem cierpieć, jako mieszkańcy, administratorzy i jako władze miasta. Temat pojemników: miały być ładne, uśmiechnięte, kolorowe; nie ma, jest buro, szaro, są jakieś naklejki.  Takie zamienniki, to jest takie po naszemu, takie „po polsku’, jak to mówimy. To jest trochę takie uszczypliwe, ale tak to wygląda.

Jak podkreśla prezes Jaszczuk potrzeba czasu. Czy zwiększona zostanie ilość wywozów, kubłów oraz ilość miejsc gdzie można segregować odpady? Tego na razie nie wiadomo:

To jest sprawa do organizatora tego wywozu, firmy, która wygrała ten przetarg i rzeczywiście relacja ta jest niewłaściwa, już mi to sygnalizują administratorzy, że już to obserwują, już to widać. Mamy np. pojemniki na śmieci zmieszane i stoją puste, nie zapełniają się, a te, które są na segregowane, szczególnie na plastik zapełniają się bardzo szybko. (…) Może trzeba ustalić więcej punktów do segregacji? Ustanowienie punktu do segregacji to zawsze się dzieje kosztem czegoś, np. ograniczeniem miejsc parkingowych, które są jedną z największych bolączek na osiedlach.

Pocieszające jest to, że mieszkańcy chcą segregować, dobrze aby pamiętały o tym samorządy i administratorzy by nie zmarnować potencjału drzemiącego w ludziach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024