Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szczepionka, test albo kwarantanna. Co z pracownikami transgranicznymi?

Facebook Twitter

"Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób powracających z Czech i Słowacji" - poinformował podczas środowej (24.02.) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy zmiany obejmą pracowników transgranicznych?

Od najbliższej soboty 27 lutego osoby, które z Czech bądź Słowacji wjadą do Polski, objęte zostaną kwarantanną. Ma ona trwać dziesięć dni. Zwolnione z niej będą tylko te osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki bądź legitymują się negatywnym testem na obecność koronawirusa. Test ten musi być wykonany w ciągu 48 godzin przed przyjazdem do Polski. Sytuacja epidemiczna u naszych południowych sąsiadów jest bardzo poważna. Codziennie odnotowuje się tam wysoką liczbę zachorowań na koronawirusa.

Co z osobami, które pracują w Czechach czy na Słowacji? Piszecie do nas e-maile w tej sprawie

Dzień dobry.
Mieszkam w Polsce, a pracuję w Czeskim Cieszynie. Radio 90 słuchamy z kolegami stale – towarzyszy nam w pracy.
Niestety nie usłyszeliśmy, czy poruszaliście Państwo sprawę pracowników transgranicznych w świetle nadchodzących obostrzeń granicznych. Może nic jeszcze nie wiadomo?
Proszę uprzejmie w imieniu swoim i innych pracowników transgranicznych – a jest to duża ilość ludzi – zbadajcie Państwo sprawę naszego dalszego bytu.
To ważne tak dla nas, jak i dla naszych pracodawców. Urzędy Czeskiej Republiki odsyłają nas do polskich urzędów. Tam nikt nie udziela konkretnych odpowiedzi poza „nakaz wjazdu z kwarantanną jest bezwzględny” !
Z góry dziękujemy.
Janusz

Podczas konferencji minister zdrowia nie odniósł się do ewentualnych kontroli i konieczności posiadania przez pracowników transgranicznych testów, bądź konieczności bycia zaszczepionym. Jednak we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki stwierdził, że

Nie będziemy przywracali kontroli granicznej w sensie prawnym. To będzie kontrola sanitarna, selektywna. W regionach przygranicznych będziemy sprawdzali, czy osoby, które przekroczyły granicę, rzeczywiście taki test posiadają

Kontrole na szlakach granicznych, jak dodał, będą intensywnie prowadzone przez patrole mieszane. Wiceminister zapewnił, że będą też wyłączenia z tego obowiązku.

Test nie będzie wymagany dla np. pracowników transgranicznych czy transportu towarowego

– podkreślił. Jak dodał Grodecki –

Chcemy przede wszystkim ograniczyć transmisję wirusa, a co za tym idzie – wyjazdy, które nie są konieczne.

To jednak informacje z wtorku, czy one się nie zdezaktualizowały, zobaczymy, kiedy pojawi się rozporządzenie konkretnie określające zasady przekraczania granicy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj