Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szczury biegają w centrum Wodzisławia. Co trzeba zrobić by pozbyć się gryzoni?

Facebook Twitter

Trutki na szczury rozkładane w centrum Wodzisławia. To efekt pojawienia się szczurów przy ulicy Targowej, za jednym z lokali gastronomicznych. Problem jest duży, bo gryzoni może być nawet kilkadziesiąt. O sprawie powiadomiona została Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu.

Właściciel budynku wynajął profesjonalną formę deratyzacyjną, która w czwartek (15.04.) rozkładała tam trutki. Podobne działania przeprowadziła też spółka Domaro, która zarządza parkingiem miejskim, znajdującym się w bliskim sąsiedztwie miejsca, gdzie szczury żerują:

Barbara Chrobok: Dla nikogo sąsiedztwo szczurów nie jest przyjemne, dlatego jak tylko uzyskaliśmy informację, że są gniazda szczurów, od razu zrobiliśmy dwie podstawowe rzeczy, czyli: decyzja o koniecznej nieterminowej deratyzacji i to zostało zrobione natychmiast, natomiast druga rzecz to oczywiście pismo do Sanepidu i nie jesteśmy ani organem kontrolnym, ani decyzyjnym. Nie stwierdzamy jako spółka czy ktoś ma czysto, czy też ktoś nie ma czysto. Od tego są odpowiednie organy i im daliśmy znać i mamy nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana. Jeśli chodzi o spółkę, myśmy podjęli działania najprostsze, czyli wyłożenie trutki przeciwko gryzoniom

-mówi Barbara Chrobok, prezes spółki Domaro.

Informacje do wodzisławskiego sanepidu przekazała też straż miejska, funkcjonariusze byli na miejscu i potwierdzili obecność szczurów przy ulicy Targowej.

fot. Straż Miejska Wodzisław

Inspektorzy sanitarni prowadzący postępowanie, nałożyli mandat na prowadzącego lokal z kebabami za ogólny brak higieny, ale na miejscu, na terenie restauracji nie stwierdzili obecności szczurów, ani nie zastali przepełnionych pojemników na śmieci.

O sprawie wie też wydział gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu, który przypomina, że obowiązek deratyzacji ciąży na właścicielach nieruchomości:

Katarzyna Banek: W marcu wydział gospodarki komunalnej tradycyjnie przypomniał o obowiązku przeprowadzenia wiosennej deratyzacji w budynkach związanych z zabudową wielolokalową, jak również w obiektach i magazynach wykorzystywanych odpowiednio do przetwórstwa przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych. Obiekty handlowe i usługowe branży spożywczej i gastronomicznej również podlegają temu obowiązkowi- należy taką kontrolę przeprowadzać dwukrotnie w ciągu roku: w okresach wiosennych to jest na przełomie marca i kwietni,a oraz w jesiennym na przełomie września i października. Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, o czym dodatkowo wydział informuje właścicieli nieruchomości

-przypomina Katarzyna Banek, naczelniczka wydziału gospodarki komunalnej w wodzisławskim magistracie.

Dodajmy, że szczury są tam, gdzie mają łatwy dostęp do jedzenia, przyczyną pojawienia się gryzoni może być wyrzucanie jedzenia, przepełnione śmietniki czy dokarmianie gołębi.

Więcej zdjęć:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne?
Nakręciłeś film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj