Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szczyrk: Będzie rozbudowa tras biegowych na Kubalonce

Facebook Twitter

Trasy biegowo-biathlonowe na Kubalonce będą rozbudowane. To część zapowiadanej inwestycji w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Na granicy Wisły i Istebnej ma powstać infrastruktura pozwalająca na organizację nie tylko profesjonalnych treningów, lecz także zawodów najwyższej klasy.

Fot. cos.pl

Powstać ma m.in. tunel z halą i systemem mrożenia, a także hala garażowa z zapleczem technicznym oraz częścią biurowo-administracyjną i trybuną na dachu, zapowiedział na konferencji prasowej Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. Na Skrzycznem natomiast powstanie nowa kolej z sześcioosobowymi kanapami. Wyciąg będzie miał długość 1150 metrów i ma poruszać się z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Będzie mógł przewieźć tysiąc osiemset osób w ciągu godziny. Z kolei nowy wyciąg orczykowy będzie miał długość 450 metrów i zdolność do przewiezienia na górę 790 osób w ciągu godziny.

Kamil Bortniczuk: Trasy biegowe i biathlonowe na Kubalonce to jedna z wielu inwestycji realizowanych w COS-OPO w Szczyrku. Zbudujemy absolutnie unikalny, TOP 3 na skalę światową obiekt, który pozwoli na organizację imprez rangi mistrzostw świata, czy Pucharu Świata

– powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas konferencji prasowej w Szczyrku.

Na Skrzycznem powstanie nowa kolej kanapowa z siedziskami sześcioosobowymi. Wyciąg będzie miał długość 1150 metrów i ma poruszać się z maksymalną prędkością pięciu metrów na sekundę. Będzie mógł przewieźć tysiąc osiemset osób w ciągu godziny. Z kolei nowy wyciąg orczykowy będzie miał długość 450 metrów i zdolność do przewiezienia na górę 790 osób w ciągu godziny. Przetarg na inwestycje na Skrzycznem zostanie rozstrzygnięty za dwa tygodnie. Trasa narciarska na Skrzycznem będzie miała długość 1150 metrów i różnicę poziomów wynoszącą 300 metrów.

Szczyrk: Trasa ma homologację FIS w slalomie gigancie i slalomie

Fot. cos.pl

Podczas konferencji przedstawiono również koncepcję rozbudowy tras biegowo-biathlonowych Kubalonka, gdzie ma powstać infrastruktura pozwalająca na organizację nie tylko profesjonalnych treningów, lecz także zawodów najwyższej klasy. Powstać ma m.in. tunel z halą i systemem mrożenia, a także hala garażowa z zapleczem technicznym oraz częścią biurowo-administracyjną i trybuną na dachu.

Kamil Bortniczuk: To inwestycje strategiczne z perspektywy rozwoju polskiego sportu wyczynowego. To, co dziś zapowiedzieliśmy, to zupełnie nowe oblicze COS-u w Szczyrku, inwestycja w nowe wyciągi, w nową trasę, która miałaby służyć tylko i wyłącznie polskim sportowcom, polskim klubom sportowym, wyłączona z turystyki, trasa trudniejsza, wymagająca, oblodzona, dostosowana do najwyższych FIS-owskich warunków. Myślę, że jest to zupełnie nowa jakość w tej części Polski, jakość, która będzie doceniana nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale i na świecie, co pozwoli rozgrywać tutaj imprezy najwyższej rangi, również igrzysk olimpijskich, do których standardów będziemy ten obiekt dostosowywać

-podkreślił minister Bortniczuk.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024