Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szczyrk: Gruzowisko ciągle niebezpieczne. Psy nie mogą wkroczyć

Facebook Twitter

Dziewiętnastu strażaków Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i dwa psy o specjalizacji gruzowiskowej uczestniczy w akcji przy zawalonym budynku w Szczyrku. To członkowie straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju.

Strażacy z psami zostali wysłani do pomocy i przeszukiwania gruzowiska. Niestety pożar, który nastąpił po wybuchu, zablokował dostęp psów na teren poszukiwań.

Nie mam informacji, żeby psy weszły na teren

– mówi Radiu 90 kapitan Łukasz Cepiel z jastrzębskiej straży pożarnej.

Nasze psy poszukują tylko żywych osób – mówi Cepiel.

Jak dodaje rzecznik, nie pamięta równie wielkiej katastrofy. Można ją porównywać jedynie z tragedią, która miała miejsce w Katowicach w październiku 2014 roku.

Przypomnijmy, w tragicznym wybuchu gazu w Szczyrku zginęło sześć osób, kolejne dwie ciągle są poszukiwane.

Zobacz co pisaliśmy wcześniej o eksplozji w Szczyrku

Informacja o zawaleniu się budynku mieszkalnego w Szczyrku postawiła na nogi służby kryzysowe Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Zebrał się sztab kryzysowy, przez całą noc na miejscu tragedii byli obecni przedstawiciele władz Starostwa oraz wydziału zarządzania kryzysowego. Będą tam do zakończenia działań.

Starostwo przy współpracy ze służbami Wojewody Śląskiego, władzami Szczyrku oraz ratownikami uczestnicy w zabezpieczeniu ciepłego posiłku i napojów dla osób biorących udział w akcji ratunkowej. Swoją pomoc w tym zakresie zaoferowali też lokalni przedsiębiorcy i sami mieszkańcy. Do dyspozycji na miejscu są nasi psychologowie Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jest decyzja, że Starostwo Powiatowe będzie partycypowało w kosztach usunięcia gruzu z miejsca wypadku. Szczegóły dalszej pomocy rodzinie ofiar oraz miastu Szczyrk będą podejmowane po zakończeniu akcji ratunkowej.

To ogromna tragedia dla nas wszystkich. Nie było dotąd w powiecie bielskim takiego nieszczęścia, żeby z 3-kondygnacyjnego domu zostały tylko 2 metry gruzu… Ogromne podziękowania należą się wszystkim ratownikom, którzy pracują na gruzowisku z nadzieją na odnalezienie żywych osób

– mówi Andrzej Płonka, starosta Powiatu Bielskiego.  Władze Powiatu Bielskiego składają wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz całej społeczności Szczyrku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj